Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Priorytetem połączenie lotnicze z Budapesztem
samolot - seebiz.eu

Czarnogóra: Priorytetem połączenie lotnicze z Budapesztem

Ustanowienie w najbliższym czasie, bezpośredniego połączenia lotniczego Budapeszt-Podgorica, to priorytet we współpracy Węgier i Czarnogóry, oceniono podczas spotkania ministra zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimira Gvozdenovicia z węgierskim sekretarzem stanu ds. zagranicznych i handlu, Laszlo Szabo.
Gvozdenović zwrócił uwagę, że osiągnięta dotychczas dwustronna współpraca, skutkuje między innymi, wzrostem liczby turystów z Węgier w 2013 roku o 15%.
Laszlo powiedział, że Węgry wspierają Czarnogórę w procesie integracji oraz w każdej inicjatywie, która wzmacnia integralność terytorialną kraju. Ważne miejsce w najbliższym czasie powinna zająć sesja Komisji Wspólnej i to według niego już w pierwszej połowie przyszłego roku, a która miałaby przynieść konkretne projekty i wyniki. – Rozmówcy podkreślali, że konieczne jest ujednolicenie modelu przyszłej współpracy, szczególnie w dziedzinie ochrony środowiska i turystyki, gospodarki wodnej, handlu i dziedzin pokrewnych. Laszlo wyraził szczególne zainteresowanie przetargami, które ogłasza Czarnogóra, informuje się w oświadczeniu ministerstwa.
Jako szczególnie istotne wydarzenie, uczestnicy spotkania uznali otwarcie węgierskiego domu handlowego w Podogricy, który da dodatkowy bodziec do obecnej współpracy gospodarczej.
Gvozdenović i Laszlo byli zgodni, że należy w dalszym ciągu organizować fora ekonomiczne i turystyczne, które są według nich znaczące dla współpracy obu krajów, a także zacieśnić współpracę agencji krajowych ds. rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: rtcg.me, gov.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE