Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Próba powiązania produkcji krajowej i turystyki

Czarnogóra: Próba powiązania produkcji krajowej i turystyki

Czarnogórskie produkty dominują nie tylko na rynku krajowym, ale osiągnęły także wysoki poziom popularności wśród turystów. Eksport rodzimych towarów poprzez sektor turystyki powinien stać się podstawowym celem strategii realizowanych przez państwo – ogłoszono na wtorkowym spotkaniu okrągłego stołu Forum Turystycznego Czarnogóry.

Konsumpcja dużej ilości rozmaitych produktów czarnogórskich przez turystów przyczynia się do rozwoju ekonomii czasem w większym stopniu niż klasyczny eksport towarów za granicę z uwagi na cenę, jaką dyktuje rynek turystyki i jaką rządzi się sprzedaż hurtowa na zagraniczne rynki – uważa prezes pozarządowej organizacji Forum Turystyki dr Silvana Đurašević. Według niej państwo powinno zorientować krajową produkcję rolną na zaspokajanie potrzeb rynku turystycznego i tym samym zmniejszyć w tym sektorze ilość produktów pochodzących z importu.

Promocja wyrobów krajowych mogłaby się także przyczynić do rozwoju turystyki. Czarnogóra mogłaby na przykładzie Włoch czy Hiszpanii wykorzystać jakość produkowanego przez siebie wina do podniesienia walorów turystycznych kraju – uważa Vesna Maraš, dyrektor jednego z największych i najbardziej cenionych czarnogórskich producentów wina – Plantaže.

Niestety turystyka pojmowana jako rynek zbytu i możliwość eksportu rodzimych towarów w dalszym ciągu nie jest w Czarnogórze na wystarczającym poziomie. Największym problemem jest brak strategii, które definiowałyby potrzeby pracowników zatrudnionych w sektorze turystyki, w szczególności producentów rolnych, i brałyby pod uwagę ich zdolność produkcyjną, oraz brak konsensusu na szczeblu władz odnośnie inwestycji w sektorze rolnictwa.

Źródło: portalanalityka.me, pobjeda.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE