Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Procedury bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym zgodne ze standardami ECAC
avion - seebiz.net

Czarnogóra: Procedury bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym zgodne ze standardami ECAC

Czarnogóra dzięki znaczącym postępom w poprawie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego przez okres nadchodzącego roku będzie użytkownikiem projektu „Jedna kontrola bezpieczeństwa”.

W oświadczeniu dostarczonym agencji Mina-business potwierdzono, że została już w tej sprawie podjęta decyzja administracyjna, którą w Paryżu podpisali sekretarz wykonawczy Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC) Salvatore Sciacchitano i dyrektor Czarnogórskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego Dragan Đurović. Realizacja projektu ma rozpocząć się w styczniu 2014 r. i potrwać 12 miesięcy.

Obok Czarnogóry i Turcji, które zostały wybrane, udziałem w projekcie zainteresowane były także Ukraina, Serbia, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Armenia i Mołdawia.

Salvatore Sciacchitano powiedział, że kontrole ECAC przeprowadzone w Czarnogórze pokazały znaczące postępy w czarnogórskich procedurach bezpieczeństwa powietrznego. Wedle jego słów projekt „Jedna kontrola bezpieczeństwa” jest ważnym instrumentem, który kraje ECAC niebędące członkami UE mogą wykorzystać w celu zgłoszenia gotowości do uznania zgodności swoich środków bezpieczeństwa stosowanych w lotnictwie cywilnym z unijnymi. Dragan Đurović podkreślił natomiast jak wielkim sukcesem dla Czarnogóry jest otrzymanie zaproszenia do udziału wraz z Turcją w projekcie, którym zainteresowanych było  tak wiele krajów.

Znaczące postępy Czarnogóry w kwestiach zwiększania bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego Czarnogóry potwierdził także zespół ekspertów Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), który w okresie od 18 do 15 lutego 2013 r. przeprowadził szczegółową kontrolę, obejmującą ponad 300 parametrów kluczowych dla bezpieczeństwa podróży powietrznych. Kontrolerzy stwierdzili, że wszystkie procedury na szczeblu krajowym  - Narodowy Program Bezpieczeństwa, Program Kontroli Jakości i Program Kształcenia w Dziedzinie Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego są w 100% zgodne ze standardami ICAO. To tym większe wyróżnienie, że nawet w krajach członkowskich UE zdarzają się procedury odbiegające od standardów ICAO.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE