Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Producenci rolni nie chcą albańskich importowanych warzyw
Rolnicze klimaty z lotu ptaka

Czarnogóra: Producenci rolni nie chcą albańskich importowanych warzyw

Import owoców i warzyw z innych krajów jest także tego roku jednym z głównych problemów producentów rolnych, którzy twierdzą, że tego roku konkurencję na rynku stanowią produkty z Albanii.

Producenci podkreślają, że Albania mająca korzystne położenie geograficzne, obecnie ma także najtańszą siłę roboczą oraz najtańsze i najbardziej poszukiwane przez sieci handlowe produkty.

Jedną z przyczyn takiego obrotu sprawy jest wejście na albański rynek wytwórstwa żywności zagranicznego kapitału, czego efektem będzie przez jakiś czas dyktowanie cen i wiodąca pozycja w regionie. Powoduje to, że rodzimym producentom ciężko wytrzymać ostrą konkurencję na rynku, mimo, że oferują produkty wyższej jakości.

Import albańskich owoców i warzyw jest całkowicie niekontrolowany, więc rodzimi producenci rolni już na starcie są na przegranej pozycji. Sieci handlowe nastawione są wyłącznie na zwiększanie zysków, a Ministerstwo Rolnictwa także nie wydaje się zainteresowane obroną czarnogórskich rolników.

Jak twierdzą rolnicy markety napełniają magazyny tanimi importowanymi owocami i warzywami, a dopiero w drugiej kolejności kupują krajowe produkty.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE