Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Projekt europejskiej sieci ambasadorów kobiecej przedsiębiorczości

Czarnogóra: Projekt europejskiej sieci ambasadorów kobiecej przedsiębiorczości

Uprzedzenia, bariery finansowe i tradycyjne podejście do biznesu należą do głównych problemów, z którymi spotykają się Czarnogórki-przedsiębiorcy pragnące zaistnieć na rynku pracy – oceniono na spotkaniu przy okrągłym stole w Izbie Gospodarczej 11 września 2012 roku. Na posiedzeniu nie zabrakło ambasadorek kobiecej przedsiębiorczości ze Szwecji oraz Konsula Honorowego Królestwa Szwecji, Sašy Vujačicia. Działania realizowane podczas projektu The European Network of Female Entrepreneurship Ambassadors w Czarnogórze mają bowiem w głównej mierze bazować na doświadczeniach podobnych założeń w Szwecji.

Specjalistyczne działania służące wsparciu kobiecej przedsiębiorczości będą prowadzone w Czarnogórze do grudnia 2012 roku. Celem przedsięwzięcia jest ustanowienie pierwszej krajowej sieci mentorów dla kobiet-przedsiębiorców oraz rozwój sektora prywatnego w Czarnogórze.

– Od kobiet-przedsiębiorców oczekuje się nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej, ale również zajmowania się sprawami domowymi. Stereotypy dotyczące kobiet i tradycja są głównymi przeszkodami, które możemy spotkać na naszej drodze rozwoju – uważa ambasadorka projektu ze Szwecji, Sana Kotitz.

– W Czarnogórze kobiety angażują się w działalność głównie po to, aby zapewnić byt swoim bliskim, a nie w celu zaspokojenia własnych ambicji. Problemy finansowe i uprzedzenia kolegów z pracy stanowią dla nich duże utrudnienia – tłumaczy reprezentantka Centrum Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego, Vesna Bojanović.

Przedstawiciel Izby Gospodarczej Czarnogóry, Slavica Pavlović, wyraziła zadowolenie z dotychczasowej realizacji projektu. W ciągu ostatnich miesięcy zostały przeprowadzone szkolenia dotyczące umiejętności komunikacyjnych, zarządzania czasem, rekrutacji i motywacji w firmie, identyfikowania możliwości biznesowych oraz opracowywania planów marketingowych. Zorganizowane zostaną jeszcze cztery sesje szkoleniowe obejmujące zarządzanie przedsiębiorstwem rodzinnym, planowanie strategiczne, dostęp do źródeł finansowania oraz obowiązkowe podatki i zasady rachunkowości.

Kolejnym punktem realizacji założonego programu będzie spotkanie dotyczące małych i średnich firm w kobiecej przedsiębiorczości, które odbędzie się 24 października.

 

Źródła: pkcg.org, pobjeda.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE