Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Projekt przystąpienia do Ligi Arabskiej
Arab_League_wikipedia.com

Czarnogóra: Projekt przystąpienia do Ligi Arabskiej

Rząd Czarnogóry planuje uzyskać we wrześniu bieżącego roku status państwa-gościa w ramach Ligi Arabskiej, aby wzmocnić kontakty z krajami arabskimi.

- Bezpośredni kontakt pozwoli nam na wgląd w wewnętrzne działania Ligi. Zyskamy obraz sytuacji politycznej, który będziemy mogli wykorzystać w dyplomacji. Otwarcie posiedzeń Ligi dla naszych przedstawicieli zapewni możliwość bilateralnej współpracy – skomentował pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, Pavle Karanikić.

Współpraca pomiędzy Czarnogórą i krajami arabskimi została zintensyfikowana w ostatnich latach. Z danych upublicznionych przez Izbę Handlową wynika, że w okresie od 2007 do 2013 roku do Czarnogóry wpłynęło około 80 mln EUR arabskich inwestycji. Jedną z nich jest budowa Atlas Capital Center w Podgoricy.

Uczestnictwo Czarnogóry w Lidze Arabskiej zaowocowałoby nowymi możliwościami inwestycyjnymi. Ekonomiści oceniają, że nie należy liczyć na natychmiastowe korzyści, ale pozytywne efekty mogą być dostrzegalne już w średnim i długim okresie inwestycyjnym.

Dotychczas w Lidze znajdują się 22 kraje arabskie, 4 posiadają status gościa. Jej członkiem nie jest żadne państwo bałkańskie.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE