Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra promotorem integracji europejskich i euroatlantyckich
Czarnogóra i UE

Czarnogóra promotorem integracji europejskich i euroatlantyckich

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland i czarnogórski minister sprawiedliwości Duško Marković podpisali w piątek Protokół nr 15 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w sprawie ochrony wolności i praw człowieka. Jak poinformował minister podpisaniem tego dokumentu Czarnogóra potwierdza swoje zaangażowanie i praktykę w propagowaniu ochrony praw człowieka, które są chronione na podstawie konwencji. Dodał on również, że Protokół zapewnia Czarnogórze wolność w działaniu na rzecz polepszenia mechanizmów ochrony praw człowieka na szczeblu krajowym. Według Jaglanda Czarnogóra cieszy się bardzo dobrą reputacją jeśli chodzi o status mniejszości w społeczeństwie. Zauważył nawet, iż  w tej kwestii może być wzorem dla pozostałej części Europy.

Znaczącym dokumentem jest również Protokół o współpracy w zakresie szkolenia wojskowego o którym dyskutowali w czwartek prezydent Czarnogóry Filip Vujanović i minister obrony Macedonii Talata Džaferija. Podpisany między obydwoma krajami dokument przyczynił się do poprawy wzajemnej współpracy. Macedoński minister oznajmił, iż jego kraj w pełni popiera ścieżkę Czarnogóry do UE i NATO. Zaznaczył także, że dobra współpraca między ich państwami wywiera pozytywny wpływ na ogólne stosunki w regionie.

Na temat współpracy o zakresie międzynarodowym rozmawiali również premier Czarnogóry Milo Đukanović i ambasador Australii Helen Studert. Biorąc pod uwagę dążenia Czarnogóry aby stać się dynamicznym celem inwestycyjnym premier wyraził zainteresowanie by przedstawić potencjał inwestycyjny kraju australijskiej społeczności biznesowej. Obydwoje przyznali także, że istnieje szereg możliwości, aby zacieśnić stosunki w dziedzinie gospodarki, nauki czy edukacji.

Innym istotnym wydarzeniem ostatniego tygodnia jest decyzja Czech o przeobrażeniu urzędu konsularnego w Podgoricy w ambasadę. Jak poinformowano, decyzja o zmianie statusu jest skutkiem przyjaznych i długotrwałych relacji między obydwoma krajami. W oświadczeniu Ambasady Republiki Czeskiej ogłoszono, że Czarnogóra jest rozpoznawalna jako promotor europejskich i euro-atlantyckich integracji w całym regionie Bałkanów Zachodnich, dlatego decyzja ta jest znacząca również dla samej Czarnogóry.

 Źródło: portalanalitika.me, portalanalitika.me, gov.me, vijesti.me

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE