Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Protest przeciwko trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej

Czarnogóra: Protest przeciwko trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej

W niedzielę w samo południe na głównym placu Trg Republike w Podgoricy rozpoczął się protest kilku tysięcy obywateli z całej Czarnogóry, w tym studentów, pracowników, emerytów, dziennikarzy i intelektualistów, a także przedstawicieli sektora pozarządowego i partii opozycyjnych przeciwko trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w kraju.

Motto protestu przeciwko pogarszającym się warunkom życia mieszkańców brzmiało „Już czas”. Organizatorzy wydarzenia – Sieć Afirmacji Sektora Pozarządowego (MANS), Unia Wolnych Związków Zawodowych Czarnogóry (Unija slobodnih sindikata Crne Gore), a także Unia Studentów Czarnogóry (Unija studenata Crne Gore) – wezwali premiera Igora Lukšicia, aby przeprowadził wymagane reformy lub podał się do dymisji. Ze zgromadzenia planowano wysłać rządowi żądania natychmiastowego rozwiązania problemów trawiących gospodarkę i społeczeństwo Czarnogóry.

Wśród żądań organizatorów znalazły się postulaty: obniżenia cen prądu, paliwa, telefonów i Internetu, zbadania nieprawidłowości przy prywatyzacjach, wyeliminowania korupcji, bezpłatnego szkolnictwa wyższego oraz wolności mediów.

Europa to równe prawa dla wszystkich. Europa znaczy, że kiedy kradniesz, idziesz do więzienia, a nie na placówkę dyplomatyczną – mówiła dyrektorka MANS Vanja Ćalović.

Zgromadzenie przebiegło spokojnie i bez incydentów.

To już drugi raz w tym roku, kiedy Czarnogórcy wyszli na ulicę, aby wyrazić swoje niezadowolenie z sytuacji społeczno-ekonomicznej w kraju i polityki prywatyzacyjnej rządu.

Premier Igor Lukšić komentując wydarzenie stwierdził, że według niego żądania organizatorów protestu nie różnią się znacząco od dążeń rządu i wyraził swoje zrozumienie dla postulatów uczestników zgromadzenia.

Źródła: balkans.aljazeera.net, e-novine.com, telegraf.rs, pobjeda.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE