Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw klęską 2014 roku
EURO1

Czarnogóra: Prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw klęską 2014 roku

W ubiegłym roku nie doszło do prywatyzacji żadnego z 13 zaplanowanych przedsiębiorstw, które to Rząd Czarnogóry chciał sprzedać prywatnym właścicielom. Z całą pewnością wszystkie te niezrealizowane przedsięwzięcia zostaną włączone do planu zadań na obecny rok 2015. Aktualnie złożone zostały oferty dotyczące czterech obiektów, ale wciąż nie zostały podpisane formalne umowy o sprzedaży.

Amerykańsko-brytyjskie konsorcjum International Wellness Group zaoferowało 10 mln EUR za Instytut Simo Miloševicia w Igalo. Rozmowy z komisją przetargową są prowadzone od blisko ośmiu miesięcy. Prva Iskra Namenska oraz Slavko Vijisić zaoferowali ponad 138 tys. EUR za pakiet większościowy akcji Polieks. Serbsko-izraelskie konsorcjum zaoferowało 680 tys. EUR za 100% akcji za Montenegro Defence Industry. Z kolei za akcje Riwiery Ulcinjskiej Solaris jest skłonne zapłacić 530 tys. EUR.

Wciąż nie zgłosił się żaden inwestor chętny na zakup Montenegro Airlines. Komisje przetargowe pracują nad skompletowaniem dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia przetargów. Poszukiwani są także inwestorzy zainteresowani pozostałymi z 13 niesprywatyzowanych wciąż obiektów.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE