Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Przedstawiciele OBWE i MSW podpisali Memorandum o Współpracy
Czarnogóra i UE

Czarnogóra: Przedstawiciele OBWE i MSW podpisali Memorandum o Współpracy

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MUP) i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podpisali w piątek Memorandum o Wzajemnym Zrozumieniu, które zapewni profesjonalne, techniczne i finansowe wsparcie ze strony OBWE.

Jak poinformowało ministerstwo, dokument został podpisany przez ministra Raško Konjevicia i zastępcę szefa misji OBWE w Czarnogórze Waldemara Figaja.  Memorandum przewiduje, że współpraca będzie rozwijana dzięki zapewnieniu przez misję OBWE profesjonalnego, technicznego i finansowego wsparcia Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w dziedzinach podlegających jego jurysdykcji – powiadomiono w oświadczeniu.

W dokumencie szczególny nacisk położono na dziedzinę ochrony bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych, sytuacje nadzwyczajne, administrację publiczną i samorządy lokalne, a także współpracę z organizacjami pozarządowymi, ochronę danych osobowych i swobodny dostęp do informacji. Wsparcie OBWE będzie dotyczyć także zintegrowanego zarządzania granicami i przejściami granicznymi,  wdrażania technologii informatycznych, analizy, udoskonalania pracy i dalszego rozwoju policji oraz innych obszarów leżących we wspólnym interesie.   W celu osiągnięcia dobrych rezultatów współpracy planowana jest organizacja warsztatów, seminariów, konferencji i szkoleń. Przewiduje się także regularne koordynacyjne spotkania z organizacjami międzynarodowymi.

OBWE zapewni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych fachową pomoc w zakresie wymiany aktualnych informacji na temat międzynarodowej pomocy, jak i w przygotowaniu propozycji projektów oraz zabezpieczenia środków na ich realizację.

Źródło: vijesti.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE