Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Przekształcą były obóz koncentracyjny w kompleks hotelowy
Mamula - mamulaisland.com

Czarnogóra: Przekształcą były obóz koncentracyjny w kompleks hotelowy

Czarnogórski rząd dał zielone światło dla projektu na wyspie Mamula, gdzie w czasie II Wojny Światowej funkcjonował obóz koncentracyjny, pisze brytyjski Daily Mail.

Na wyspie ma powstać luksusowy kompleks z hotelem, klubem nocnym, kasynem, przystanią jachtową, centrum Spa i restauracjami. Decyzja rządu wzbudziła spore kontrowersje wśród mieszkańców, a uderzyła szczególnie w rodziny tych, których bliscy byli więzieni na wyspie w czasie, gdy znajdowało się ono pod okupacją. Większość przeciwników twierdzi, że powstanie ośrodka zniszczy pamięć o wydarzeniach, które się tam rozegrały.
Nie zgadza się z tym Demokratyczna Partia Socjalistów Czarnogóry (DPS), która zaznacza, że w projekcie zaplanowano również powstanie muzeum i sali pamięci ku czci ofiar obozu. Dodają również, że oprócz ogromnych pieniędzy, które firma chce zainwestować w projekt (koszt szacowany jest na 15 milionów euro), Czarnogóra może liczyć na przychody rzędu 7,5 miliona w pierwszych 15 latach. Podkreśla się również powstanie około 200 nowych miejsc pracy.
Należy zaznaczyć, że to drugie głosowanie w sprawie projektu przekształcenia byłego obozu koncentracyjnego w ośrodek wypoczynkowy. W pierwszym głosowaniu, w lipcu 2015 roku, pomysł ten nie miał w parlamencie wystarczającego poparcia, częściowo dlatego, że DPS straciło wtedy kluczowego partnera koalicyjnego – Partię Socjaldemokratyczną (SDP).
Celem firmy Orascom Development, która zarządza projektem na wyspie, jest przekształcenie tego miejsca w oazę dla najbogatszych, którzy będą rozkoszować się pięknymi widokami, a wieczorami na przestronnych tarasach i w klubach będą korzystać z rozrywek oferowanych przez ośrodek. Samih Sawiris, przedstawiciel Orascom Development, podczas podpisywania umowy powiedział, że jego firma wybuduje muzeum z najlepszymi restauracjami i najlepszym hotelem w basenie Morza Śródziemnego.
Władze podkreślają, że uzyskały gwarancję iż wyspa i samo muzeum będą otwarte i dostępne dla wszystkich 365 dni w roku i zaznaczają, że powinno się wspierać projekt, ponieważ jest to lepsze rozwiązanie niż obserwowanie jak wyspa i twierdza popadają w ruinę (aktualnie nie ma nawet tablicy, która przypominałaby co działo się na Mamuli).

Mamula znajduje się przy Zatoce Kotorskiej, 6 km od Herceg Novi, blisko granicy z Chorwacją. Twierdza, przekształcona w późniejszym czasie w obóz, została zbudowana w 1853 roku, za panowania Austro-Węgier i służyła do obrony morskiej.
W czasie II Wojny Światowej na wyspie więziono ponad 2000 osób. Setki ludzi było torturowanych i głodzonych, a ponad 100 osób zabito, szacuje się na podstawie informacji pochodzących z włoskich dokumentów wojskowych. Wśród więźniów byli głównie antyfaszyści i cywile z Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

Źródło: rtcg.me, balkaninsight.com,

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE