Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Przetarg na poszukiwania czarnego złota już we wrześniu

Czarnogóra: Przetarg na poszukiwania czarnego złota już we wrześniu

Już we wrześniu zostanie rozpisany historyczny przetarg na poszukiwanie ropy naftowej i gazu na dnie Morza Adriatyckiego. Procedura przetargowa potrwa 9 miesięcy. Pierwszy przetarg będzie dotyczył trzynastu bloków o łącznej powierzchni 300 km2. Do wzięcia udziału w przetargu na koncesje związane z poszukiwaniem i eksploatacją złóż wymagane jest uiszczenie bezzwrotnej kwoty wahająca się w przedziale 30 tys. a 50 tys. EUR, oraz deklaracja zaangażowania w wysokości 200 mln EUR w pierwszej fazie poszukiwań.

Prace nad regulacjami dotyczącymi poszukiwań węglowodorów są w fazie końcowej. Rząd Czarnogóry, wzorując się na Norwegach, sporządził nowe prawo regulujące mechanizmy działania i regulacje fiskalne w poszukiwaniu i eksploatacji gazu i ropy naftowej. Model przyjęty przez Czarnogórców stosowany jest w prawie wszystkich krajach UE.

Ryzyko wynikające z działania i ogromne nakłady finansowe zarówno w fazie badań, odwiertów, jak i eksploatacji będzie spoczywało na firmie, która na drodze przetargu otrzyma koncesję na poszukiwania surowców, budżet państwa nie poniesie żadnych kosztów związanych z tymi działaniami. Czarnogóra, jak już informowaliśmy na łamach portalu balkanistyka.org, zamierza zatrzymać w swoich rękach około 70% zysków w skali roku z oczekiwanego wydobycia. Podatek dochodowy od wydobycia ropy naftowej ma mieć charakter progresywny i wahać się od 5 do 12%. Firmy będą płaciły też dodatkowy podatek pochodzący z zysków od wydobycia na poziome 59%. W przypadku rezygnacji z poszukiwań koncesjonariusze będą zmuszeni pokryć wszelkie związane z tym koszty uzależnione od etapu i miejsca poszukiwań.

Aby zabezpieczyć czarnogórską gospodarkę przed niewłaściwym wykorzystaniem nadmiernego dopływu kapitału pochodzącego z eksploatacji czarnego złota, czarnogórski rząd utworzył specjalny fundusz mający na celu zarządzanie środkami pieniężnymi pochodzącymi z przemysłu naftowego. Zdecydowana większość zysków jakie skarb państwa będzie czerpał z podatków od wydobycia węglowodorów będzie gromadzona właśnie w specjalnym funduszu, podczas gdy 20% trafi do budżetu państwa na bieżącą konsumpcję.

Resort gospodarki ujawnił, że zainteresowanie przetargiem już wyraziło około dwudziestu koncernów, w tym pięć znajdujących się w czołówce branży paliwowej m.in. norweski Statoil i amerykański Exxonmobil International Limited. Vladimir Kavarić obliczył, że Czarnogóra ma szanse w ciągu pięciu lat stać się drugim Dubajem. Minister oczekuje, że w 2017 r. na dobre ruszy produkcja ropy i gazu, wówczas zasoby energetyczne staną się podstawą czarnogórskiej gospodarki.

Przetarg na poszukiwania węglowodorów to nie jedyny projekt,  który ma przyciągnąć zagranicznych inwestorów i podreperować budżet państwa. Na trzy miesiące przed wyborami rządzący prześcigają się w obietnicach – zapowiadają powstanie autostrady Bar- Boljari, budowę nowych elektrowni, definitywne rozwiązanie problemów dużych zakładów przemysłowych jak Kombinat Aluminium i milionowe inwestycje w turystykę. Podobne brzmiące obietnice koalicja rządząca składała porzed poprzednimi wyborami. Wtedy, w 2009r., dług publiczny wynosił 850 EUR na jednego mieszkańca, dziś jest to 1900 EUR.

 

Źródło: pobjeda.me, me.seebiz.eu, novosti.rs, gov.me

 

 

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE