Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Przyznano nagrody Wild Beauty Award 2013
montenegro wild beauty - flickr

Czarnogóra: Przyznano nagrody Wild Beauty Award 2013

27 grudnia 2013 roku, w hotelu Splendid zostały wręczone doroczne nagrody Wild Beauty Award 2013 w 23 kategoriach. Najlepszym hotelem został wybrany Aman Sveti Stefan, natomiast za wydarzenie roku uznano festiwal Cucka jeka.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się po raz dziewiąty i objęta została patronatem prezydenta Czarnogóry, Filipa Vujanovicia, przy współpracy z Czarnogórską Organizacją Turystyczną (NTO).
– Jesteśmy dumni, że także w tym roku, nazwa małego, ale jakże pięknego kraju, była promowana. Może jako nowe Monte Carlo, kawałek Alp na Bałkanach, może Ibiza, czy nawet Saint-Tropez, ale przede wszystkim jako 13000 km2 wyjątkowej Czarnogóry, tymi słowami przywitał obecnych na spotkaniu, dyrektor NTO, Saša Radović.
Minister zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimir Gvozdenović pogratulował nagrodzonym sukcesu.  – W tym roku, zrealizowaliśmy zamierzone plany i z przyjemnością możemy powiedzieć, że ten rok pod względem turystyki był udany. W październiku, zanotowano wzrost liczby noclegów o 20%. Gvozdenović zwrócił uwagę, że jakość ofert branży turystycznej znajduje odzwierciedlenie w otwarciu ponad 20 nowych hoteli oraz poprawie dostępności przewozów lotniczych. Przy okazji spotkania, poinformował obecnych o nowych projektach, wymianach i polepszeniu uregulowań prawnych, które dadzą Czarnogórze uprzywilejowane, jeśli chodzi o turystykę, miejsca pracy i nowe inwestycje, miejsce na rynku.
Na spotkaniu wręczono nagrody za jakość, uznanie i promocję w 23 kategoriach. W poszczególnych grupach, wręczono 12 wyróżnień, a trzy nagrody po raz pierwszy wręczyło Czarnogórskie stowarzyszenie turystyczne.
Nagrody otrzymali między innymi: w kategorii najlepszy nowy hotel w regionie nadmorskim: czterogwiazdkowy hotel Aleksandar w miejscowości Rafailovici; za najlepszy hotel w północnym rejonie Czarnogóry uznano ośrodek Žabljak. W centralnej części kraju, pierwsze miejsce zajął czterogwiazdkowy hotel Hemera z Podgoricy.
Projektem, który przyczynił się do promocji, poprawy wizerunku i podniesienia jakości turystycznej oferty Czarnogóry został wybrany projekt Vrhovi Balkana. Za najlepszą plażę uznano tę w miejscowości Bečići, należącą do hotelu Queen of Montenegro. W kategorii strona internetowa została wybrana www.cipa-booking.com, najlepszym projektem w dziedzinie turystyki został Vinski putevi, a za najwspanialszą uznano restaurację Niagara z Podgoricy.
Za najlepszy projekt inwestycyjny w 2013 roku uznano Porto Montenegro, o czym pisaliśmy już na łamach portalu balkanistyka.org (więcej o tym: tutaj).
Nagrodę Wild Beauty Award ustanowiła w 2005 r. Rada ds. Turystyki działająca przy rządzie Czarnogóry w celu pobudzania rozwoju i rozpowszechnienia oferty turystycznej kraju, podniesienia konkurencyjności oraz jakości usług, rozpoznawania i kreowania atrakcji turystycznych, z celem opracowania strategii ukierunkowanej na stworzenie Czarnogóry jako marki turystycznej, opartej na zrównoważonym rozwoju i jakości.
Decyzje o wyborze kategorii i przyznaniu nagród poszczególnym jednostkom dokonało jury Wild Beauty Award w składzie: minister turystyki i zrównoważonego rozwoju i prezes Rady World Beauty Award, Branimir Gvozdenović i członkowie: sekretarz ds. turystyki, Predrag Jelušić, profesorowie: doc. dr Silvana Đurašević, prof. dr Borislav Uskoković, prof. dr Stevan Popović oraz przedstawiciele branży turystycznej: Mile Stijepović, Branko Kaženegra, Žarko Radulović i mediów: Gorica Šaković, Marijana Kadić-Bojanić, Nikola Perković.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE