Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Restis Group uchyla się od płacenia czynszu dzierżawnego

Czarnogóra: Restis Group uchyla się od płacenia czynszu dzierżawnego

Spółka Restis Group, we imieniu której Adriatic Properties dzierżawi  półwysep Sveti Stefan, obecnie  zalega z zapłatą czynszu dzierżawnego Grupie Hotelowej Budvanska Rivijera (w której większość udziałów należy do państwa)  na sumę 2,2 mln EUR. Stawia to w bardzo złym położeniu Budvanską Rivijerę, która ma problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na remonty swoich hoteli.

Wysiłki podejmowane jak dotąd w celu rozwiązania problemu nie przynoszą efektu. Przed kilkoma miesiącami Rada Nadzorcza Grupy Hotelowej Budvanska Rivijera jednogłośnie zadecydowała o skierowaniu sprawy zaległych należności z tytułu czynszu na drogę sądową; na to nie było jednak politycznej zgody z Podgoricy i pozew wycofano. W lipcu br. Minister Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju Predrag Sekulić, odpowiadając na pytania posłów powiedział, że  z powodu braku porozumienia z Restis Group należy przemyśleć kwestię prywatyzacji  Hotelu Sveti Stefan, Villi Miločer i Kraljičinej  plaži; na stronach rządowych szybko jednak ukazało się oświadczenie kategorycznie odżegnujące się od rewelacji ministra.

Problemy i opóźnienia w płatnościach rozpoczęły się już w chwili, gdy spółka Adriatic Properties przejęła projekt od singapurskiej Aman Resorts  – wedle umowy czynsz miał być płacony co kwartał. Pod koniec zeszłego roku, kiedy dług nie osiągnął jeszcze tak imponujących rozmiarów (980 tys. EUR), przedstawiciele greckiej spółki wystosowali pismo do Ministerstwa Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju, w którym chcieli obniżenia czynszu dzierżawnego o 30%, wydłużenia okresu dzierżawy z 30 do 40 lat i umorzenia należności za rok 2011. Ich zdaniem takie rozwiązanie ma zrekompensować straty poniesione przez spółkę  z powodu opieszałości urzędów w zatwierdzaniu planu zagospodarowania przestrzennego. Restis Group powołała też komisję składającą się z  grupy ekspertów mających przedstawić ministerstwu dowody na poniesione przez nich koszty.

Zdaniem premiera Igora Lukšicia, po dostarczeniu raportu komisji będzie można rozpatrzyć zmianę warunków umowy dzierżawy, na razie jednak oczekuje on, że spółka zacznie wywiązywać się z umowy i płacić należności.

Hotel Sveti Stefan, Villa Miločer i Kraljičina plaža zostały wydzierżawione w 2007 r. na okres 30 lat  singapurskiej spółce Aman Resorts. Dwa lata później inwestycję przejęła grecka Restis Group. EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) udzielił inwestorowi kredytu w wysokości 37 mln EUR na dokończenie projektów związanych z półwyspem Sveti Stefan, Villą Miločer i Kraljičiną plažą. Po pięcioletniej przerwie spowodowanej przeciągającą się rekonstrukcją najsłynniejszy i najdroższy hotel na czarnogórskim wybrzeżu, teraz jako Aman Sveti Stefan,  został ponownie otwarty wiosną tego roku. Chociaż ceny pokoi wahają się od 700 do 2,5 tyś EUR hotel cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest jedną z największych czarnogórskich atrakcji.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me, seebiz.eu, prva.rs

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE