Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Retrospektywa Ćatovicia na zamku Petrovicia

Czarnogóra: Retrospektywa Ćatovicia na zamku Petrovicia

Retrospektywna wystawa Hilmiji Ćatovicia zostanie otwarta dziś wieczór o godzinie 20 na zamku Petrovicia w parku Kruševac w Podgoricy. Autor zaprezentuje 130 swoich prac (oleje na płótnie i szkice) powstałych w czasie jego kilkudziesięcioletniej pracy twórczej. O jego twórczości mówić będzie historyk sztuki Ljiljana Zeković, a wystawę otworzy profesor Šerbo Rastoder.

Autorka słowa wstępnego do monografii Ljiljana Zeković napisała: „Twórczość malarska Hilmiji składa się w homogeniczną całość, za pomocą której artysta wyraża swój humanistyczny stosunek do otoczenia, przyrody i człowieka. Co czyni go jedynym w swoim rodzaju i rozpoznawalnym to jego malarstwo pejzażowe… Jako malarz pejzaży znajduje on się w czołówce czarnogórskiej sztuki współczesnej. W atmosferze samotności i bezkresu Ćatović odkrywał świat przyrody, który stał się projekcją jego wrażeń duchowych.”.

Organizatorami wystawy i wydawcami dwujęzycznej monografii towarzyszącej wystawie są Centrum Sztuki Współczesnej Czarnogóry i Centrum Zachowania i Rozwoju Kultury Mniejszości w Czarnogórze. Wystawa jest częścią festiwalu „Dni Kultury Mniejszości”. Będzie można ją oglądać do 20 grudnia.

 

Tekst: pobjeda.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE