Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Reżyser Branko Baletić gościł na Wydziale Filozofii

Czarnogóra: Reżyser Branko Baletić gościł na Wydziale Filozofii

W czwartek, na Wydziale Filozofii w Nikšiciu, miłośnicy kinematografii mieli okazję, aby spędzić wieczór z jednym z największych czarnogórskich reżyserów, szczególnie wielbionym na terenach byłej Jugosławii. Opowiadając o sztuce filmowej i współczesnym czarnogórskim filmie, reżyser wyznał, że ostatnimi czasy ukrywa, że pochodzi z Nikšicia, ponieważ w tym mieście, w którym urodził się wielki Živko Nikolić, nie ma kina.

Ogromną część kultury stanowi kinematografia. Ale to, co jest dziwne w Czarnogórze, to to, że w ostatnich dziesięcioleciach zamykaliśmy instytucje kulturalne z nią związane. Bywało tak, że cała Jugosławia i część Europy słyszeli o Lovćen Film, Studio Titograd, Zeta Film, a my to wszystko pozamykaliśmy.

Kinematografia to nie tylko produkcja filmu. Tworzą ją szkoły kształcące specjalistów, producenci i dystrybutorzy. Niestety z czterdziestu ośmiu kin i czterdziestu dziewięciu sal kinowych działa tylko siedem. To grozi zamieraniem kultury, co ma wpływ na nasze życie. Dzieci, które nigdy nie były w kinie częściej są sprawcami przemocy i uzależniają się od narkotyków. To wszystko świadczy o tym, że musimy działać na rzecz pobudzenia kultury – reaktywować kina i otwierać teatry. Z Nikšicia pochodzi wielu znanych aktorów i reżyserów, którzy z powodu braku warunków do pracy odeszli i odnieśli sukces w innych miejscach. To nie świadczy o ich powodzeniu, ale o niemożności zatrzymania ich przez nasze miasto – powiedział Baletić.

Stwierdził, że pomimo kryzysu władza powinna mieć więcej zrozumienia dla kultury i stwarzać odpowiednie warunki dla jej rozwoju, ponieważ tylko nowy duch kreatywności i innowacji może nas wprowadzić do Europy.

Branko Baletić pochodzi z Nikšicia, lecz większą część swojego życia zawodowego związał z Belgradem i Serbią, gdzie stworzył jedne ze swoich najbardziej kultowych filmów.

Urodził się w Belgradzie 5 czerwca 1946 r. Obecnie żyje i pracuje w Czarnogórze, reżyseruje filmy. Przez pewien czas pracował w Kulturalno – Informacyjnym Centrum KIC „Budo Tomović” w Podgoricy. Obecnie jest dyrektorem Czarnogórskiej Kinoteki. Do niedawna był wykładowcą na Wydziale Sztuk Dramatycznych, w Instytucie Filmu w Cetinju, gdzie spod jego kurateli wyszło pierwsze pokolenie młodych twórców, którym ofiarował swoją pomoc w tworzeniu ich pierwszych dzieł.

Jego najbardziej znane filmy to „Sok od šljiva” (1981), „Balkan Ekspres” (1983), „Uvek spremne žene” (1987) i tegoroczny film wyprodukowany w Czarnogórze „Lokalni vampir”.

 

Tekst: dan.co.me, tłum. i red. Alan Róż

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE