Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rolnictwo szansą na rozwój Cetinje

Czarnogóra: Rolnictwo szansą na rozwój Cetinje

Działalność miejscowych władz Cetinje powoduje, że miasto to staje się coraz bardziej atrakcyjne zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów.

Każdy biznesmen stwarzający nowe miejsca pracy w Cetinje może ubiegać się o dotację w wysokości nawet 300 tys. EUR – poinformował na konferencji „Afirmacja przedsiębiorczości na terenie Miasta Stołecznego Cetinje – potencjał i perspektywy” burmistrz miasta Aleksandar Bogdanović. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością także prezydent Czarnogóry Filip Vujanović, Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Tarzan Milošević, prezes zarządu Funduszu Inwestycyjno-Rozwojowego (IRFCG) Dragan Lajović oraz liczni biznesmeni, rolnicy, producenci i przedstawicie społeczności lokalnej.

Wsparcie produkcji rolnej jest według Bogdanovicia szansą na rozwój obszarów leżących wokół miasta. Dlatego też zaplanowano sfinansowanie rolnikom odsetek od kredytów zaciągniętych w Funduszu Inwestycyjno-Rozwojowym oraz składek ubezpieczeniowych w czasie trwania okresu prolongaty. Wszystkie te działania mają zachęcić krajowych i zagranicznych biznesmenów do inwestowania w działalność zwłaszcza rolniczą i produkcyjną na terenach należących do Cetinje. Pomogłoby to miastu, które zmaga się teraz z ciężką sytuacją społeczną, bezrobociem większym o 10% niż krajowe i niżem demograficznym, co w znaczącym stopniu utrudnia rozwój gospodarczy obszaru.

Nie przypadkiem to właśnie obszar pod jurysdykcją władz Cetinje został wybrany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Fundusz Inwestycyjno-Rozwojowy do programu pomocy gospodarczej. W okolicach Cetinje znajduje się nawet 19 tys. ha ziem uprawnych, z których jedynie 5% jest wykorzystanych. Ogromny potencjał tego terenu jest szansą rozwoju dla całego regionu.

Źródło: vijesti.me, cetinje.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE