Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rosną przychody w budżecie na skutek zwalczania nielegalnej działalności
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogóra: Rosną przychody w budżecie na skutek zwalczania nielegalnej działalności

Dochód publiczny w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku okazał się w Czarnogórze o blisko 40 mln EUR wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – podaje się w raporcie na temat zwalczania szarej strefy przyjętym przez Rząd. Stwierdzono, że wynik ten jest rezultatem skutecznej kontroli oraz środków wprowadzanych w życie zgodnie z planem.

W dokumencie stwierdzono, że lepsza kontrola przyczyniła się do zwiększenia poziomu przestrzegania przepisów podatkowych, co z kolei spowodowało zmniejszenie nielegalnej działalności oraz zwiększenie przychodów.

Zespoły robocze działające przy komisji do zwalczania szarej strefy wniosły propozycje wprowadzenia zmian w prawie, aby dalej skutecznie niwelować nielegalną działalność w Czarnogórze.

Źródła: vijesti.me, vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE

Witam

kilka tygodni temu mialem okazje zobaczyc jak walke z szara strefa wprowadza sie w zycie. W Perascie mial miejsce protest wlascicieli kawiarni i restauracji po tym jak urzednik dal jednemu z nich kare w wysokosci kilku tysiecy euro za to ze nie wystawil paragonu za kawe, ktora ten postawil swojemu znajomemu. Innym razem jadac wynajetym busem z grupa znajomych zostalismy zatrzymani przez czarnogorska ispekcje ruchu drogowego, i jako ze kierowca mial tylko licencje na wozenie ludzi po miejscie, a nie poza nim, oraz ze nie posiada umowy z biurem turystycznym z ktorego rzekomo bylismy, zagrozili mu 2500 euro kary. na szczecie otrzymal tylko 150 euro. Natomiast znajomy pilot wycieczek otrzymal 150 euro mandatu za oprowadzanie po Starym Barze, gdzie praktykowal to od kilku lat i nic sie nie dzialo. I to wszystko na przestrzeni 2 tygodni gdy bylem w Czarnogorze.
W kazdym razie rzeczywiscie kontrole znacznie sie wzmogly i Czarnogora chce za wszelka cene zlikwidowac szara strefe. Z jednej strony bardzo dobrze ze sie tak dzieje, z drugiej nadgorliwosc urzednikow powoduje ogromna niechec wsrod Czarnogorcow, ktorzy dodatkowo juz bardzo mocno przyzwyczaili sie do tego typu nieopodaktowanych praktyk. Jak widac nie tylko oni, ale tez i turysci jak i pracownicy sektora turystycznego.