Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rośnie udział szarej strefy w rynku wyrobów tytoniowych
cigarete-portalanalitika.me

Czarnogóra: Rośnie udział szarej strefy w rynku wyrobów tytoniowych

Czarnogórska Agencja ds. tytoniu ocenia, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku sprzedano w kraju legalnie 407 ton papierosów, co stanowi wynik o 119 ton niższy niż w roku ubiegłym. Dane pozwalają na wysnucie wniosku, że różnica ta stanowi wartość nielegalnej sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych. Rozwój nielegalnego handlu na rynku wyrobów tytoniowych zmniejszył wpływy do budżetu państwa z tytułu akcyzy o około 3 mln EUR.

Rząd Czarnogóry postanowił podjąć szereg kroków zmierzających do zmniejszenia szarej strefy na rynku wyrobów tytoniowych. Dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Nie pomogło także zmniejszenie ilości ulicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych jako ostatniego ogniwa nielegalnego obrotu papierosami.

- Jeśli naprawdę chcemy skutecznie ukrócić proceder przemytu i nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, musimy zastosować jeszcze bardziej zdecydowane środki. Należy zwiększyć czujność policji i urzędów celnych – informują członkowie roboczego zespołu ds. walki z szarą strefą na rynku wyrobów tytoniowych, który został utworzony na początku lutego tego roku przez Ministra Finansów Czarnogóry.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE