Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rosyjskie sankcje mogą negatywnie odbić się na rolnictwie
hrana

Czarnogóra: Rosyjskie sankcje mogą negatywnie odbić się na rolnictwie

Decyzja Rosji o jednorocznym zakazie importu określonych produktów rolnych z krajów, które wprowadziły sankcje lub je poparły będzie miała negatywny wpływ także na produkcję rolną w Czarnogórze; największe starty mogą ponieść producenci mięsa – przewiduje wiceprezes Unii Pracodawców Czarnogóry (UPCG) Željko Vidaković.

Oficjalnie Moskwa zakaz importu ogłosiła wczoraj. Zdaniem Vidakovicia taka decyzja na pewno będzie miała negatywny wpływ na czarnogórskie rolnictwo ponieważ ciężko jest przerzucić się z jednego rynku zbytu na inny.

„Czarnogóra eksportuje rocznie produkty żywnościowe o wartości ok. 50 mln EUR. Nasze rolnictwo nie jest znaczące i wszechstronne, abyśmy teraz mogli się przerzucić z rynku rosyjskiego na zachodnioeuropejski. Oczekiwaliśmy, że eksport się rozwinie,  ponieważ w zeszłym roku wywieźliśmy znaczne ilości mandarynek; właściwie całą posiadana nadwyżkę mogliśmy wysłać do Rosji” zaznaczył Vidaković i przypomniał, że decyzja Serbii o nieprzyłączeniu się do sankcji okazała się opłacalna dla rolnictwa tego kraju.

Jego zdaniem z powodu rosyjskich sankcji straty poniesie także czarnogórska turystyka, a stanie się tak z powodu zmniejszenia inwestycji.

Dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskich poleciło Ambasadzie Czarnogóry w Rosji dostarczenie szczegółowych informacji o dekrecie premiera Rosji.

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył o wprowadzeniu listy produktów, których import do Rosji zostaje zawieszony lub ograniczony na okres 1 roku dla krajów, które wprowadziły lub poparły sankcje dla Rosji. Według listy podpisanej przez premiera Miedwiediewa, a zatwierdzonej przez radę ministrów zabrania się wwozu wołowiny, wieprzowiny, drobiu, ryb, nabiału, owoców i warzyw na okres 1 roku dla dostawców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, krajów Unii Europejskiej, Norwegii i Australii.

Na oficjalnej stronie Kremla opublikowano oświadczenie w którym rosyjski prezydent Władimir Putin wydał dekret o zakazie i ograniczeniu korzystania produktów rolnych i surowców wobec krajów, które nałożyły sankcje na rosyjskie firmy i obywateli.

Członkowie Unii Europejskiej 30. lipca wprowadzili druga część sankcji dla Rosji, a powodem takiego działania jest aktywna rola Rosji w kryzysie ukraińskim. W ramach sankcji rozszerzono listę osób fizycznych i firm, którym odebrano możliwość wjazdu na teren UE i zamrożono środki finansowe w europejskich bankach.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE