Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rozmowy o sprzedaży akcji fabryki tytoniu Novi Duvanski Kombinat w Podgoricy
rukovanje - seebiz.net

Czarnogóra: Rozmowy o sprzedaży akcji fabryki tytoniu Novi Duvanski Kombinat w Podgoricy

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy między komisją przetargową i konsorcjum złożonym z trzech firm o umowie kupna-sprzedaży  wszystkich akcji fabryki tytoniu Novi Duvanski Kombinat w Podgoricy (NDKP). Jeżeli negocjacje zakończą się sukcesem, będzie to największa z inwestycji greenfield  w Podgoricy  w ostatnim czasie. Według nieoficjalnych informacji, jeżeli strony dojdą do porozumienia, nowy zarząd może przejąć kierowanie Novim Duvanskim Kombinatem w Podgoricy już w końcu czerwca. Inwestycje greenfield to forma bezpośrednich inwestycji zagranicznych, preferowana, gdy proces produkcji jest czasochłonny lub produkty firmy macierzystej są szeroko znane w kraju docelowym. 

Komisja przetargowa ds. prywatyzacji fabryki tytoniu formalnie przystała na ofertę  kupna wszystkich akcji NDKP, złożoną przez konsorcjum trzech firm. Oferta konsorcjum jest poprawna w aspekcie formalno-prawnym i będą prowadzone negocjacje mające na celu zawarcie umowy – powiedział przewodniczący komisji przetargowej Branko Vujović.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Partner Company z Danilovgradu, Primat z Užic oraz Jaz Express z Budvy, zaproponowała ofertę kupna wszystkich akcji  NDKP za 6 mln EUR. Konsorcjum w swojej ofercie zaplanowało program inwestycyjny, który obejmuje budowę fabryki o wartości 9,41 mln EUR (bez VAT) w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy, oraz  dodatkowy program inwestycyjny o wartości 1,5 mln EUR  w celu remontu istniejących i zakupu nowych maszyn. Według wstępnych informacji w nowej fabryce znalazłoby zatrudnienie nawet 150 osób.

Poprzedni przetarg na częściową prywatyzację lub dokapitalizowanie NDKP, który został ogłoszony decyzją rządu z listopada 2011 r., został niedawno anulowany, ponieważ nadesłana oferta nie spełniała kryteriów przetargu. Ofertę złożyło konsorcjum z firmą Kroling z Danilovgradu  i spółka Zetagradnja, ale oferty zostały uznane za nieodpowiednie.  

NDKP  zamknął 2012 r. stratą 309 tys. EUR. Właścicielami spółki, której podstawową działalnością jest kupno, przetwarzanie i obrót tytoniem i wyrobami tytoniowymi, jest rząd Czarnogóry, posiadający 70% udziałów i miasto Podgorica, które ma 30% udziałów.

Źródło: portalanalitka.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE