Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rozszerzanie sieci placówek dyplomatycznych

Czarnogóra: Rozszerzanie sieci placówek dyplomatycznych

Ambasadorom Czarnogóry w Niemczech i na Węgrzech, Vladimirowi Raduloviciowi i Vanji Brailowi, wkrótce skończą się mandaty i najprawdopodobniej wrócą oni do pracy w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (MVPEI). Radulović jest akredytowany w Berlinie od czerwca 2008 roku, a Brailo w Budapeszcie od marca 2008. Ten ostatni wywodzi się z SDP (Partia Socjaldemokratyczna), z szeregów której zostanie też najprawdopodobniej wybrany nowy ambasador, tak jak to miało miejsce w przypadku placówki w Wielkiej Brytanii, kiedy po powrocie Dragišy Burzana (SDP) funkcję ambasadora w tym państwie otrzymał Ljubiša Stanković z ramienia socjaldemokratów, co wynika z nieformalnego porozumienia między partiami koalicji rządzącej DPS (Demokratyczna Partia Socjalistów Czarnogóry) i SDP o podziale stanowisk ambasadorskich.

Pod koniec lipca rząd podjął decyzję o otwarciu czarnogórskich ambasad w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie, co ma zostać zrealizowane w 2012 roku. W przyszłym roku rząd planuje otwarcie w sumie czterech nowych ambasad – poza trzema wyżej wspomnianymi także przedstawicielstwo w Kosowie.

Ostatnią otwartą przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej placówką była ambasada w Polsce. Została ona otwarta w marcu tego roku, a ambasadorem w Warszawie został mianowany Ivan Leković, niegdysiejszy doradca czarnogórskiego prezydenta Filipa Vujanovicia [Ambasada Czarnogóry znajduje się przy Alejach Ujazdowskich 41 w Warszawie, tel. (22) 3195670, e-mail: poland@mfa.gov.pl – przyp. red.].

Dla przypomnienia Czarnogóra posiada obecnie 22 ambasady na świecie, w tym we wszystkich państwach byłej Jugosławii. Nie ma jedynie przedstawicielstwa w Kosowie, którego większość państw świata, w tym Serbia, nie uznaje za niepodległe państwo. Szef czarnogórskiej dyplomacji Milan Roćen ogłosił jednak w czasie swojej wizyty w Prisztinie w połowie tego roku, że takowe powstanie także i w tym państwie. Ambasada Czarnogóry w Kosowie ma zostać otwarta w 2012 roku. Rząd Kosowa także zapowiedział otwarcie w przyszłym roku swojej ambasady w Podgoricy.

 

Pełną listę czarnogórskich placówek dyplomatycznych znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 

Tekst: dan.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE