Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra rozważa założenie banku dla diaspory
piggy-bank-atop-money - quizzle.com

Czarnogóra rozważa założenie banku dla diaspory

Na pytanie czy w Czarnogórze należałoby założyć wyspecjalizowaną instytucję finansową na potrzeby diaspory – co jest aktualnie rozważane  w Serbii – Ministerstwo Finansów odpowiada, że aktualnie nie istnieje taka oficjalna inicjatywa.

Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Finansów, nie mogą teraz tego pomysłu komentować ani się do niej oficjalnie ustosunkować, jednakże w przypadku rozpatrywania takiego pomysłu jedynym warunkiem Ministerstwa Finansów  jest zgodność z prawidłami uczciwej konkurencji. Szczególnie zaś trzeba przyjrzeć się zagadnieniu opłacalności takiej instytucji, biorąc pod uwagę liczebność czarnogórskiej diaspory.

 W rzeczywistości taką inicjatywę mogą zgłosić zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, które w realizacji tego projektu będą widziały swój interes. Istnieje także możliwość, że jeden z już istniejących banków weźmie pod uwagę także wyspecjalizowane instrumenty finansowe szczególnie przydatne diasporze, ale tak jak w pierwszej opcji, bankowi musi się to opłacać.

Pomysł założenia takiego banku  w Serbii została przedstawiony w grudniu ub. na konferencji biznesowej Serbii i diaspory serbskiej w Belgradzie. Od tego czasu grupa ekspertów ekonomicznych pracowała nad stworzeniem projektu, który został niedawno przedstawiony na spotkaniu w Belgradzkiej Izby Gospodarczej (Privredna Komora Beograda).

Rocznie diaspora przesyła do Serbii ok. 5% mld EUR, co stanowi ok. 15%  PKB. Wedle najświeższych dostępnych danych CBCG, obywatele Czarnogóry pracujący za granicą oraz emigranci przetransferowali do ojczyzny w 1. poł. 2013 r. ok. 169,28 mln EUR.

Analityk ekonomiczny Vasilije Kostić, że pomysł założenia banku diaspory w Czarnogórze jest dobry i wymaga szczegółowego rozpatrzenia, przede wszystkim z tego powodu, że w rozwoju gospodarczym takiego kraju jak Czarnogóra zawsze dużą rolę odgrywała diaspora i wsparcie ze strony emigrantów.

Źródło: pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE