Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra rozwija luksusowy segment turystyki
purobeach, porto montenegro - montenegro,travel

Czarnogóra rozwija luksusowy segment turystyki

Rząd Czarnogóry opublikował listę nowych zachęt fiskalnych i specjalnych ułatwień prawnych, jakie mają być bodźcem do powstania nowych hoteli o standardzie cztero- i pięciogwiazdkowym. Mają do nich należeć zmniejszenie podatku VAT, zwolnienie od podatku lub zmniejszenie podatku wyrównawczego i podatku od nieruchomości na okres 10 lat oraz subwencjonowanie kredytów inwestycyjnych. Wedle założeń efektem tych ułatwień ma być pojawienie się w Czarnogórze do 2020 r. nawet 76 nowych hoteli o wysokim standardzie oraz zwiększenie liczby kompleksów hotelowo – mieszkalnych.

W  dokumentu rząd proponuje zmniejszenie podatku VAT na tzw. pozostałe usługi turystyczne do kwoty podatku obowiązującego za dla domów i mieszkań. Inwestor ma zagwarantowane zwolnienie z podatku od nieruchomości na 10 lat i podatku wyrównawczego również na 10 lat, a podatek dochodowy przez pierwsze 10 lat ma zostać zmniejszony o 50%. Wśród propozycji znalazły się również subwencje na odsetki od kredytów (3-4% przez 15 do 25 lat) za inwestycje w hotele, rząd gwarantuje także okres prolongaty trwający 2 lata i kapitalizację odsetków co 4 lata.

Efektem tych działań ma być powstanie do 2020 r. 76 luksusowych hoteli i zwiększenie przez to przychodów budżetowych w ciągu następnych 3 lat o 101 mln EUR.

Projekt budzi liczne kontrowersje i podniosły się głosy, że rząd faworyzuje zagranicznych inwestorów kosztem własnych obywateli, ponieważ równolegle z ulgami podatkowymi dla inwestorów rząd nałożył dodatkowe obciążenia podatkowe dla obywateli – opłatę w wysokości 7 centów na każdym litrze paliwa przeznaczoną na budowę autostrady, nowy podatek na kawę i zamroził pensje. Na razie nie poinformowano od kiedy będą obowiązywać nowe regulacje fiskalne.

Planowany rozwój sieci ekskluzywnych hoteli to nie jedyny znak, że Czarnogóra chce stać się miejscem wypoczynku dla turystów mogących pochwalić się grubym portfelem. W obrębie mariny Porto Montenegro ma powstać superekskluzywne kasyno, a inwestycja ma pochłonąć kwotę od 12 do 15 mln EUR. Planowana powierzchnia części naziemnej i podziemnej obiektu wynosi 7,300 tys. m2. Ponieważ plan projektu znajduje się w fazie przedwstępnej nie są znane terminy ukończenia poszczególnych etapów prac i oddania obiektu do użytkowania.

Źródło: portalanalitika.me, portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE