Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rozwija się współpraca gospodarcza z Serbią
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogóra: Rozwija się współpraca gospodarcza z Serbią

Wbrew licznym przeszkodom administracyjnym, współpraca gospodarcza pomiędzy Czarnogórą a Serbią rozwija się bardzo dobrze, co potwierdzają wyniki handlu zagranicznego pomiędzy obydwoma krajami. W pierwszych siedmiu miesiącach 20013 roku wymiana handlowa osiągnęła wartość ponad 370 mln EUR, a jest to kwota o 5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

- Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Czarnogóry, zarówno w imporcie, jak i eksporcie – podsumowuje dyrektor serbskiej Izby Handlowej w Czarnogórze,  Radivoje Rašović. Według nieoficjalnych danych łączna wartość obrotów między Czarnogórą a Serbią przekracza kwotę miliarda euro. Imponujące są również inwestycje dokonywane przez serbskich przedsiębiorców w Czarnogórze.

Czarnogórcy importują z Serbii przede wszystkim mąkę, napoje, leki, obuwie, papierosy, środki chemiczne, prąd, skórę, tworzywa sztuczne i metale. Z kolei z Czarnogóry do Serbii wywozi się wina, wyroby z drewna i węgiel.

Źródła: portalanalitika.me, capital.ba

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE