Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rozwój handlu z państwami UE

Czarnogóra: Rozwój handlu z państwami UE

Od momentu wejścia w życie Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (2008 r.), wymiana handlowa Czarnogóry z UE wyniosła 3,8 mld EUR. Taką informację podał na 5. spotkaniu podkomisji ds. przemysłu, handlu, ceł i podatków krajów kandydujących do Unii Europejskiej główny czarnogórski negocjator z UE – Aleksandar Pejović

Szacuje się, że połowa wyprodukowanych w kraju artykułów jest eksportowana na rynki trzech krajów europejskich – do Włoch, Grecji i na Węgry. Pejović zaznaczył także, że inwestycje, których dokonały państwa UE na terenie Czarnogóry przez ostatnie 4 lata wyniosły ok. 1,9 mld EUR, co pokazuje jak znaczącym partnerem dla Europy jest ten mały kraj.

Zastępcę dyrektora jednostki KE odpowiedzialnej za Chorwację i Czarnogórę, Thomasa Hagleitnera podkreślił, że Unia Europejska jest największym partnerem handlowym dla Czarnogóry, a relację, które je łączą rozwijają się w bardzo dobrym tempie. Przyczyniła się do tego znacząco akcesja Czarnogóry do Światowej Organizacji Handlu, harmonizacja systemu celnego z prawem unijnym oraz trwające prace nad ujednoliceniem systemu podatkowego.

Źródło: bankar.me, antenam.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE