Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rozwój turystyki narciarskiej szansą na rozwiązanie problemu sezonowości
ski_centar_kolasin portalanalitika.me

Czarnogóra: Rozwój turystyki narciarskiej szansą na rozwiązanie problemu sezonowości

Jednym z głównych wyzwań dla rozwoju czarnogórskiej turystyki jest rozwiązaniu problemu sezonowości. Władze kraju zdają sobie sprawę z konieczności poszerzenia oferty turystycznej także o atrakcje odbywające się w miesiącach zimowych.

Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki Czarnogóry przedstawiło rządowi kraju projekt utworzenia spółki akcyjnej, zrzeszającej ośrodki narciarskie Czarnogóry. Miałoby to zapewnić najefektywniejszy rozwój narciarstwa w kraju. Głos decydujący w kwestiach spółki miałby rząd Czarnogóry, podczas gdy właściciele ośrodków narciarskich pozostaliby aktywnymi akcjonariuszami.

Dobrze zagospodarowane obiekty narciarskie powinny przyciągnąć uwagę turystów, nawet jeśli narciarstwo traktowane jest jako działalność marginalna.

- Wiele obiektów nie specjalizuje się jedynie w przygotowywaniu tras zjazdowych, oferując swoim użytkownikom również koncerty, treningi jogi, targi rzemieślnicze, konferencje, parki wodne, uzdrowiska i centra spa. Wszystkie te obiekty posiadają jednocześnie bogatą ofertę przeznaczoną na miesiące letnie – komentują przedstawiciele Ministerstwa.

- Na podstawie obserwacji działań innych państw naszego regionu możemy stwierdzić, że jednym z najlepszych modeli waloryzacji centrów narciarskich jest właśnie utworzenie spółek akcyjnych i przekazanie kluczowych decyzji organom rządowym. W naszych reformach chcielibyśmy oprzeć się na doświadczeniach Serbii, która utworzyła przedsiębiorstwo publiczne odpowiedzialne za turystykę narciarską w kraju – dodają autorzy koncepcji.

Czarnogóra posiada naturalne walory sprzyjające rozwojowi turystyki narciarskiej (pokrywa śnieżna utrzymuje się tu nawet przez 120 dni). Ponadto, lokalne podmioty branży turystycznej wykazują duże zainteresowanie inwestowaniem właśnie w gałąź turystyki zimowej, dostrzegając w niej potencjał. Przeszkodą w realizacji planów jest jednak konieczność poniesienia dużych nakładów na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury.

Źródła: portalanalitika.me, balkanistyka.org

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE