Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rusza budowa na wyspie Sveti Marko

Czarnogóra: Rusza budowa na wyspie Sveti Marko

Pomimo wielu kontrowersji rusza budowa luksusowego kompleksu wypoczynkowego na wyspie Sveti Marko. Opóźnienie rozpoczęcia inwestycji  rosyjska firma Metropol tłumaczy reorganizacją firmy, a nie długotrwałymi protestami okolicznych mieszkańców.

Rosyjska firma Metropol kupiła 30-hektarową wyspę od belgradzkiego Putnika w 2007 roku za 18 mln EUR. Według pierwotnych założeń na wyspie planowano budowę  kompleksu o bardzo wysokim standardzie, w skład którego mają wejść sześciogwiazdkowy hotel, bungalowy, prywatne wille, przystań i  klub jachtowy oraz restauracje i luksusowe butiki. Inwestor roztacza wizję harmonijnego połączenia dzikiej przyrody i luksusu, czego efektem ma być powstanie nie mającej sobie równych oazy spokoju i wypoczynku. Metropol obiecał zainwestować w wyspę 450 mln EUR, a wszystko po to, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających (i przede wszystkim bardzo zamożnych) gości.

Mieszkańcy pobliskiego Tivatu od początku protestowali przeciwko budowie oznaczającej de facto całkowite zabetonowanie wyspy. Dodatkowo wskazywano na bezprawne zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego inwestycję, ponieważ zakłada on zabudowę ponad 2/3 wyspy, a to jest sprzeczne z prawem. Wśród mieszkańców pojawiały się też obawy, że plaża na wyspie będzie dostępna jedynie dla gości hotelowych. Przedstawiciele Metropolu twierdzą, że mieszkańcy przestrzegający „określonych warunków” będą mogli z plaży korzystać, nie doprecyzowali jednak, jakie to warunki.

W związku z opóźnieniem  rozpoczęcia budowy mieszkańcy Tivatu mieli nadzieję, że firma odstąpi od pomysłu zabudowy całej wyspy – okazuje się jednak, że były to płonne nadzieje.

Źródło: slobodnaevropa.org, rts.rs, svetimarkoisland.com, vist-montenegro.com

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE