Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd opóźnia wprowadzenie przepisów ograniczających kominy płacowe w przedsiębiorstwach państwowych
euro_web.vecer.com

Czarnogóra: Rząd opóźnia wprowadzenie przepisów ograniczających kominy płacowe w przedsiębiorstwach państwowych

Dodatkowych oszczędności w przedsiębiorstwach państwowych i urzędach na razie nie będzie, chociaż miały rozpocząć się w czerwcu. Ministerstwo Finansów odstąpiło od polityki racjonalizacji wydatków, która miała zostać wdrożona w urzędach i przedsiębiorstwach. Obecnie planowane jest przyjęcie ustawy określającej wysokość pensji w sektorze publicznym.

Wedle rozporządzenia przyjętego przez rząd na posiedzeniu w końcu maja określono, że  zarobki dyrektorów urzędów państwowych i przedsiębiorstw w których państwo jest właścicielem większościowym od 15 czerwca br. zostaną ograniczone do 974 EUR (2 średnie pensje w Czarnogórze), a kierowników niższego szczebla do 730,5 EUR (1,5 średniej pensji). Zdecydowano także, iż przedsiębiorstwa w których państwo jest jedynym właścicielem powinny 70% zysku przekazywać do budżetu centralnego, natomiast spółki z mniejszym udziałem państwa powinny odprowadzać z zysku kwoty adekwatne do procenta udziału państwa w ich strukturze własności.  Przyjęto także założenie o racjonalizacji  i ograniczeniu wydatków przede wszystkim na cele reprezentacyjne (m.in. na podróże i samochody służbowe).

Decyzja o ograniczeniu zarobków i racjonalizacji finansów została podjęta po przeanalizowania  wydatków i polityki płacowej 30 firm, w których państwo jest właścicielem większościowym. Analiza wykazała także, że nie zostały wcielone w życie zarządzenie z ub. ograniczające zarobki kierownictwa i kadry zarządzającej do maksymalnej kwoty 1 440 EUR.

Projekt obecnie przygotowywanej ustawy idzie dalej od kwietniowych propozycji Ministerstwa Finansów  - oprócz zmniejszenia płac kierownictwa przewidziano także dotkliwe kary finansowe dla kierownictwa w przypadku przedsiębiorstw przynoszących straty. Jak na razie Ministerstwo nie chce poinformować, czy przyjęcie ustawy przyniesie obniżkę wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych. Według oficjalnych informacji podawanych przez Ministerstwo Finansów, działania te mają prowadzić do racjonalizacji wydatków i wdrożenia systemu premiującego finansowo pracowników  w zależności od rezultatów ich pracy.

Chociaż projekt nowej ustawy jest dopiero w przygotowaniu, a Ministerstwo Finansów nie wycofało się z kwietniowych postanowień, do tej pory nie udostępniono opinii publicznej wyników kontroli, sprawdzającej które z przedsiębiorstw państwowych wdrożyły decyzje Ministerstwa Finansów z kwietni i ile w ten sposób zaoszczędzono, chociaż wyniki analizy powinny zostać przekazane parlamentowi do 15 lipca.  

Źródło: vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE