Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd rozpatruje podniesienie płacy minimalnej

Czarnogóra: Rząd rozpatruje podniesienie płacy minimalnej

ministarstvo-finansija- vijest me

 

Rząd rozpatruje podniesienie poziomu płacy minimalnej, która obecnie wynosi 147 EUR, co stanowi 30% przeciętnego wynagrodzenia i jest to kwota o 28 EUR niższa od granicy ubóstwa wynoszącej 175 EUR.

Pozytywna Czarnogóra poparła projekt zwiększenia płacy minimalnej, przedłożony przez Wolne Związki Zawodowe Czarnogóry. Propozycja zakłada minimalny zarobek w Czarnogórze był połową średniej pensji, który wynosi 497 EUR, czyli 249 EUR. Związek pracodawców (UPCG) uważa, że pracodawcy nie są gotowi na wzrost wynagrodzeń większy niż 6%, co dałoby 170 EUR. Rząd natomiast uważa, że minimalne płace mogą wzrosnąć maksymalnie o 10%.

Mając na uwadze koszty koszyka konsumpcyjnego na najniższym poziomie, duży zakres występowania szarej strefy w gospodarce, wysokość zobowiązań podatkowych i ogólny stan budżetu Czarnogóry, przedstawiciele Pozytywnej Czarnogóry uważają, że zwiększenie minimalnej pensji na 249 EUR będzie miało pozytywny wpływ na stan finansów w Czarnogórze. Pierwsze szacunki wskazują, że budżet państwa zostanie napełniony kwotą ok 80 mln EUR.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia ma pozytywnie wpłynąć m.in. na zwalczanie szarej strefy. Mimo chęci zmian stawki minimalnego wynagrodzenia, nie istnieją realne możliwości znacznego wzrostu.

Źródło:

vijesti.me, portalanalitika.me

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE