Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd rozważa przejęcie od grupy EN+ pakietu akcji KAP

Czarnogóra: Rząd rozważa przejęcie od grupy EN+ pakietu akcji KAP

KAP - seebiz.eu

Minister Gospodarki Vladimir Kavarić na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Gospodarki i Budżetu oświadczył, że ze wszystkich rozpatrzonych przez rząd scenariuszy dotyczących przyszłości Kombinatu Aluminium z Podgoricy (KAP), najlepszą ofertę przedstawiła grupa EN+. Propozycja ta jest jednak nie do przyjęcia nie tylko dla opozycji, ale także dla współtworzącej koalicję rządzącą SDP (Socjaldemokratyczna Partia Czarnogóry).

Grupa EN+, która jest właścicielem 29% akcji gotowa jest zrzec się ich na rzecz rządu. Zdaniem ministra EN+  jest gotowa także zmniejszyć wysokość roszczeń ze 120 do 40 mln EUR, a w przypadku gdy KAP nie będzie w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo (już wiadomo, że nie będzie)  firma skłonna jest na cztery i pół roku odroczyć termin spłaty należności; w zamian domaga się jednak rządowego poręczenia za dług KAP.

Pozostałe opcje są, zdaniem rządu, mniej korzystne. Drugim możliwym rozwiązaniem jest zadłużenie  KAP na 40 mln EUR i spłata roszczeń, a wtedy gwarancja rządu nie byłaby konieczna. Jak podkreślił minister Kavarić, aby ten plan mógł być zrealizowany koszt siły roboczej KAP powinien być zmniejszony o połowę, firma musi również uwolnić się od długów. Rząd rozważał również ofertę tureckiej spółki Tosyali Holding oraz nawet możliwość upadłości przedsiębiorstwa, jednak opcje te zostały uznane za zbyt problematyczne.

Pomimo, iż wszyscy są zgodni w kwestii, iż KAP ze zbyt dużą liczbą pracowników, przy obecnych cenach energii elektrycznej i  z wysokim zadłużeniem nie jest w stanie funkcjonować, nic nie wskazuje na to, aby zainteresowane strony były w stanie w najbliższym czasie zawrzeć porozumienie. Przedstawicielka związku zawodowego KAP Sandra Obradović oznajmiła, że kierownictwo zakładu w ciągu ostatnich dni wzywa zatrudnionych na rozmowy, a celem jest jakoby wysłanie 300 pracowników na urlopy przymusowe. Jej zdaniem jeżeli te pogłoski się sprawdzą a pracownicy zostaną zmuszeni do przestoju, może dojść do niepożądanych incydentów.

Także rządowy sposób rozwiązania problemu KAP budzi wiele kontrowersji. Nebojša Medojević z Frontu Demokratycznego obliczył, że w przypadku realizacji przedstawionej przez ministra Kavaricia propozycji każdy obywatel  de facto zapłaci tygodniowo 10 EUR na rzecz Kombinatu Aluminium.  Przyznał także, że  będąc na miejscu rządu wolałby zrezygnować ze stanowiska niż zaproponować taki wniosek pod rozpatrzenie Parlamentowi. Trzeba jednak podkreślić, że do propozycji rządu sceptycznie odnosi się nie tylko opozycja. Członek SDP Damir Šehović oświadczył, że wsparcia muszą szukać u kogoś innego, ponieważ dla jego partii poparcie takich propozycji nie wchodzi w grę.

Następne posiedzenie na którym omawiana będzie przyszłość Kombinatu Aluminium w Podgoricy zaplanowane jest na 28 lutego.

Źródło: seebiz.eu, cdm.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE