Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd spłaci ponad 300 tysięcy EUR długu wodociągów lokalnych

Czarnogóra: Rząd spłaci ponad 300 tysięcy EUR długu wodociągów lokalnych

W piątek czarnogórski rząd ogłosił, iż przejmie długi lokalnych wodociągów związane z zużyciem energii elektrycznej w gminach Mojkovac, Pljevlja, Danilovgrad, Cetinje i Podgorica o łącznej wysokości 326,49 tys. EUR, co stanowi 50% całkowitego zadłużenia wodociągów. Oczekuje się, że samorządy przejmą wodociągi i w przyszłości uregulują zobowiązania z tego tytułu.

Decyzja ta może być związana z sytuacją jaka miała miejsce w Ulcinju, gdzie mieszkańcy przez 4 dni byli pozbawieni bieżącej wody, gdy Elektoprivreda odcięła dostawy prądu przez sięgające 210 tys. EUR zadłużenie wodociągów wynikające ze zużycia energii elektrycznej.

Problem z płatnością związany jest z brakiem jednostki zobowiązanej do dokonywania opłat za energię elektryczną. Rząd przypomina, że wodociągi lokalne zostały wybudowane z wkładu własnego mieszkańców obszarów wiejskich, z przeważającą pomocą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wodociągi te nie zostały przejęte przez lokalne spółki publiczne.

Od początku funkcjonowania tych wodociągów zużytą energię elektryczna opłacał wyłącznie rząd i to drogą pozabilansowego finansowania. Ostatnie rozliczenie miało miejsce 18 listopada 2010 roku.

 

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE