Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd wprowadza podatek od kawy
kawa

Czarnogóra: Rząd wprowadza podatek od kawy

Rząd Czarnogóry na ostatnim posiedzeniu przyjął projekt ustawy o podatku od kawy,  nakładający daninę od tego napoju na terytorium całego kraju. Jak wprowadzenie dodatkowej opłaty wpłynie na ceny kawy dopiero się okaże, ale jest niemal pewne, że kawa podrożeje przynajmniej o 15%.

W myśl propozycji ustawy podatek ma być naliczany w następującej wysokości od jednego kilograma surowca netto: 1 EUR/kg zielonej (niepalonej) kawy, 0,80 EUR /kg palonej kawy,  1 EUR/kg łuski i osłonki ziaren kawy, 1,30 EUR/kg ekstrakty,  esencje i koncentraty kawy oraz 2,50 EUR/kg gotowego produktu.

Powodem wprowadzenia „podatku kawowego” jest żądanie KE, aby Czarnogóra od 1 stycznia zniosła akcyzę na kawę; rząd zgodził się na ten warunek, ale w zamian opodatkowuje kawę. Akcyza na kawę i napoje gazowane została w Czarnogórze wprowadzona w kwietniu 2012 r. w wysokości 20% (10% wartości rynkowej produktu). Przychody budżetowe z tego tytułu wahają się między 12 a 15 mln EUR rocznie. Rozwiązania prawne UE  nie przewidują akcyzy na kawę, natomiast stosują akcyzę na węgiel, prąd i gaz ziemny, czego nie precyzuje aktualne prawodawstwo Czarnogóry.

Na wzrost cen kawy mają też czynniki przyrodnicze – największy światowy producent kawy, Brazylia,  nie wyprodukuje w tym roku planowanej ilości kawy z powodu słabych zbiorów, więc kawa na rynkach światowych drożeje nieprzerwanie od kilku miesięcy.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE