Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd wznowił rozmowy o współpracy z Ryanair

Czarnogóra: Rząd wznowił rozmowy o współpracy z Ryanair

Ryanair - seebiz.eu

Czarnogórski rząd wznowił negocjacje z irlandzkimi niskobudżetowymi liniami lotniczymi Ryanair, a według słów wiceminister Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju  Željke Radak Kukačivić, już wkrótce oczekiwany jest pozytywny finał rozmów.

Przyciągnięcie niskobudżetowych przewoźników jest jednym z priorytetowych zadań rządu Czarnogóry, ponieważ przyczyni się do lepszej promocji w świecie czarnogórskiej oferty turystycznej.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze podejście do sprowadzenia irlandzkiego przewoźnika – w kwietniu ubiegłego roku Ryanair odrzucił przedstawioną umowę o przyszłej współpracy z rządem, gdyż przedstawione tam warunki finansowe zostały uznane za nie do przyjęcia; kwestią szczególnie sporną okazały się koszty usług lotniskowych. Niedługo po tym zdarzeniu przedstawiciele spółki lotniczej zapowiedzieli, że są gotowi rozpatrzeć nową propozycję rozpoczęcia współpracy z rządem, pod warunkiem jednakże zaproponowania znacznie niższych opłat za usługi lotniskowe.  Zdaniem wiceminister rząd zamierza za pomocą czynników ekonomicznych zmusić inwestorów do przestrzegania wzajemnych postanowień, a w przypadku ich niedotrzymania możliwe jest nawet zerwanie umowy.

To jednakże nie jest jedyny pomysł na zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej Czarnogóry – planowane jest także rozwiązanie problemu zbyt małej liczby hoteli o wysokim standardzie (cztero- i  pięciogwiazdkowym). Służyć temu będzie zaostrzenie polityki podatkowej i zwiększeniem stawki podatku na 150% na niezagospodarowane działki budowlane, co powinno skłonić inwestorów do trzymania się wyznaczonych terminów zakończenia przewidzianych inwestycji. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku obiektów znajdujących się w priorytetowych lokalizacjach turystycznych, których właściciele nie mają możliwości podniesienia standardu obiektów do 4 lub 5 gwiazdek. Także dla nich przewidziano większą stawkę podatku, co ma skłonić do podniesienia standardu obiektu lub sprzedania go innym inwestorom, którzy będą w stanie spełnić narzucone standardy. Planowane jest także zbadanie i renegocjacja umów prywatyzacyjnych hoteli w Ulcinju i Herceg Novi, gdzie proces prywatyzacyjny nie przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jak podkreśla Željka Radak Kukačivić każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie i dla każdego zostanie opracowany dopasowany do konkretnych potrzeb plan inwestycyjny. Wśród priorytetowych dla rozwoju czarnogórskiej turystyki obiektów wymieniane są ośrodki narciarskie, a także hotele Lipka, Otrant, Rožaje oraz przedsiębiorstwo hotelowo-turystyczne Onogošt. Cały czas otwarte pozostaje pytanie, czy renegocjacji zostanie poddana także umowa ze spółką Adriatic Properties, dzierżawcą przerobionego na luksusowy hotel półwyspu Sveti Stefan, jednakże podkreślono, że Ministerstwo Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju liczy na dalszą współpracę i kontynuację prac rekonstrukcyjnych miasta-hotelu Sveti Stefan.

Źródło: seebiz.eu, portalanalitika.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE