Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rząd zatwierdził projekt budżetu na 2014 rok
httppomaderia.pluploadwysiwygimagespieniadz.jpeg

Czarnogóra: Rząd zatwierdził projekt budżetu na 2014 rok

Rząd na czwartkowym posiedzeniu  zatwierdził projekt budżetu na 2014 r. Planowana wielkość całkowita budżetu to 1,5 mld EUR. Przewidywane wydatki wyniosą 1,33 mld EUR, a deficyt ok. 70 mln EUR (1,99% PKB), natomiast dług publiczny pozostanie poniżej poziomu 60% PKB. W nadchodzącym roku kwota planowanego zadłużenia ma nie przekroczyć 240 mln EUR, na inwestycje przeznaczono 90 mln EUR, natomiast gwarancje państwowe zostaną udzielone do wysokości 25 mln EUR.

Minister finansów Radoje Žugić powiedział dziennikarzom po posiedzeniu rządu, że budżet na 2014 r. bazuje na kontynuacji oszczędności oraz odpowiedzialnym i racjonalnym podejściu do pieniędzy podatników, a także  wsparciu dla utrzymania standardu życia obywateli. Podkreślił także, że w nadchodzącym roku nie ma zagrożenia dla regularnego wypłacania pensji, emerytur i zasiłków socjalnych.

Wedle przedstawionych założeń w przyszłym roku  pensje  w sektorze publicznym pozostaną na obecnym poziomie.  Minister poinformował także, iż trwają prace mające zdefiniować nowe źródła wpływów dla Funduszu Emerytalno-Rentowego (FOND PIO), jak też nad nowymi zasadami ustalania wysokości emerytur. Do czasu wprowadzenia nowych rozwiązań emerytury pozostaną zamrożone.

Minister zaznaczył również, że wszystkie należne wpływy do budżetu muszą zostać zebrane.  Odniósł się tym samym do niezapłaconych zobowiązań finansowych EPCG. Długi podatkowe muszą zostać uregulowane najszybciej jak to możliwe – podkreślił minister Žugić. Jego zdaniem budżet powinien zostać ratyfikowany przez parlament do końca roku, bez względu na zapowiadany sprzeciw Partii Socjaldemokratycznej (SDP).

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE