Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra, Serbia i Macedonia chcą niższych opłat roamingowych

Czarnogóra, Serbia i Macedonia chcą niższych opłat roamingowych

roaming - portalanalitika.me

Jak poinformował prezes Agencji Komunikacji Elektronicznej Republiki Macedonii (AEK) Robert Ordanovski, Macedonia wspólnie z Serbią i Czarnogórą wystąpi z wnioskiem do Komisji Europejskiej o możliwość zapewnienia niższych cen usług roamingowych.

Przyjęcie tej inicjatywy zapewniłoby niższe ceny za usługi roamingowe z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, co byłoby korzystne dla obywateli jako  użytkowników usług telekomunikacyjnych – oznajmił Ordanovski. Dodał on, że macedoński rząd na podstawie inicjatywy AEK zobowiązał się wobec Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz  Ministerstwa Społeczeństwa Informacyjnego i Administracji, że zaangażuje się w negocjacje i pomoże w tworzeniu ram prawnych w realizacji tego projektu.

Komisja Europejska od lat próbuje zmusić firmy telekomunikacyjne działające na terytorium UE do zmniejszenia opłat roamingowych. Już wcześniej oświadczyła, że jest gotowa poszukać sposobu aby prawo, które reguluje brażę komunikacji bezprzewodowej obejmowało także państwa kandydujące do UE.

Zgodnie z tymi zasadami, operatorzy telefonii komórkowej muszą ograniczyć ceny za łączenie się z internetem podczas roamingu z 70 do 29 centów za megabajt, nie później niż do 30 czerwca 2017 roku. Cena za wysłanie wiadomości ma wynosić 9 centów.

Dyrektor wykonawczy brytyjskiej firmy Vodafone Vittorio Colao wystąpił z żądaniem do UE o wycofanie się z polecenia zmniejszenia cen roamingu, ponieważ jak tłumaczy, doprowadzi to do zmniejszenia inwestycji, jednak według Komisji Europejskiej niższe ceny pomogą w otwarciu rynku.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE