Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Skandal na otwarciu pola golfowego grupy Boka
golf-sportsecrets.net

Czarnogóra: Skandal na otwarciu pola golfowego grupy Boka

Otwarcie pola golfowego grupy Boka, The Royal Montenegro Golf & Country Club, odbyło się 26 sierpnia br. Uroczystość na terenie byłego gospodarstwa rolnego, przy porcie lotniczym w Tivacie upłynęła jednak pod znakiem protestu prywatnych właścicieli gruntów, którzy blokowali drogę wyjścia z kompleksu.
Ochrona nie chciała zezwolić na wejście 30 zgromadzonych przed wejściem właścicieli ziem i pozwolić im na uczestnictwo w wydarzeniu, lecz po kilkuminutowej kłótni wpuszczono reprezentanta grupy, Matę Marovicia.
– To mafia, nie pozwalają zbliżyć się właścicielom do swoich majątków, krzyczał Marović. Organizatorzy zagłuszali jego słowa, puszczając głośno muzykę. – To nasz kraj, przed wejściem stoją dziesiątki ludzi, którym nie pozwolono na uczestnictwo w tym wydarzeniu. Tutaj przyszli wszyscy, nawet małe dzieci. To jest kraj przesiąknięty krwią i potem naszych przodków. Jesteśmy tutaj, by w spokoju porozmawiać i dojść do kompromisu. Według sądowego zakazu nie można tu niczego budować, dopóki trwa proces. Oni zrobili to niezgodnie z prawem, depcząc Konstytucję, depcząc prawa, depcząc wszystko. Tak nie może być. Opowiadałem się za sprawiedliwą i prawną Czarnogórą i wezwałem wszystkich właścicieli tych terenów, szczególnie Chorwatów, by głosowali w referendum za niepodległym państwem. Będziemy kontynuować protesty. Wierzę że są jeszcze ludzie w Czarnogórze, którzy szanują prawo i Konstytucję. Jedynie tak możemy iść w stronę Europy, powiedział Marović dziennikarzom, podczas gdy obecni na uroczystości uczestniczyli w pierwszym uderzeniu, wykonanym przez angielskiego Księcia Somersetu kijem golfowym rosyjskiej księżnej Milicy, która 107 lat temu sprowadziła golf do Czarnogóry. Wcześniej, angielski arystokrata, rzucił ziemię na świeżo zasadzone drzewko oliwne obok boiska Królewskiego Czarnogórskiego Pola Golfowego, którego protektorem jest rosyjski książę Vladimir Romanov.
Marović, przedstawiciel kilku tysięcy prywatnych właścicieli ziemi, na których grupa Boka buduje pierwsze w kraju pole golfowe, a który jest jednocześnie byłym przedstawicielem gminy Tivat i byłym urzędnikiem HGI (Chorwacka Inicjatywa Obywatelska), powiedział, że właściciele ziem w Mrčevcu nie zgodzą się na odszkodowania, a także że chcą odzyskać ziemie zgodnie z prawem.
Jak ogłoszono podczas uroczystości, w ciągu najbliższych kilku lat, grupa Boka zakończy pierwszą fazę projektu. Przygotowania do kompletnego terenu golfowego z 18 dołkami zaczną się już we wrześniu. Oficjalne otwarcie pola golfowego, klubu-hotelu, mieszkalnych i handlowych przestrzeni, willi i 4-gwiazdkowego hotelu, planowane jest na 2016 rok. Szacuje się, że inwestycja wyniesie 250 mln euro.

Źródło: seebiz.eu, rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE