Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Solana Bajo Sekulić ma nowego dyrektora

Czarnogóra: Solana Bajo Sekulić ma nowego dyrektora

Solana Bajo Sekulić - bankar.me

Dyrektor wykonawczy warzelni soli Bajo Sekulić Dragiša Rosandić został odwołany ze swojego stanowiska. Na jego miejsce zostanie powołany ekonomista z Podgoricy Ratko Prentić. Nowego dyrektora zaproponował Eurofond biznesmena Veselina Barovicia, który jest właścicielem pakietu większościowego akcji Solany. Do tej pory Ratko Prentić był związany z firmą Izbor z Baru będącą także pod kontrolą Barovicia.

Dotychczasowy dyrektor Solany Dragiša Rosandić wielokrotnie składał rezygnację ze względu na trudną sytuację w której przedsiębiorstwo znajduje się od prawie dziesięciu lat. Ostatni raz miało to miejsce w przeddzień zeszłorocznego zbioru, który został postawiony pod znakiem zapytania z powodu odłączenia energii elektrycznej ze względu na nieuregulowane należności, problemów technicznych ze sprzętem i  następstw kryzysu finansowego.

Pakiet większościowy warzelni soli w 2004 r. został wykupiony za 800 tys. EUR przez Eurofond, kontrolowany przez biznesmena Veselina Barovicia, jednak Solana ogłosiła upadłość w 2005 r. z powodu zadłużenia w wysokości 13 tys. EUR. W międzyczasie podejmowano próby reorganizacji i wprowadzenia nowego biznesplanu, jednak wysiłki w celu przywrócenia rentowności nie dały oczekiwanych rezultatów.

Na początku ubiegłego roku  sąd ogłosił upadłość likwidacyjną przedsiębiorstwa. Całkowite zadłużenie warzelni soli wynosi obecnie 3 mln EUR, z czego 1,7 mln EUR dotyczy zadłużenia w bankach Prva banka i Crnogorska komercijalna banka – z tego względu cały majątek przedsiębiorstwa  znajduje się pod   hipoteką. Solana Bajo Sekulić zalega z płatnościami za energię elektryczną, a także z należnościami wobec dostawców i pensjami pracowników. W ubiegłym i na początku tego roku majątek przedsiębiorstwa czterokrotnie był wystawiony na przetarg, jednak żadna z prób sprzedaży nie zakończyła się sukcesem.

Źródło: bankar.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE