Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Solana chyli się ku upadkowi

Czarnogóra: Solana chyli się ku upadkowi

Niegdysiejszy gigant producent soli morskiej Solana założona w 1934 r. w okolicach Ulcinja, doprowadzony został na skraj przepaści i pozostawiony sam sobie.  Właściciele większościowi, którzy utrzymują go jeszcze przy życiu, nie podejmują żadnych działań, by fabryka mogła znów stanąć na nogi. Zamiast tego, szukają możliwości zadłużenia się w zagranicznych bankach, by spłacić wierzycieli i dokończyć proces jej upadłości.
Upadek Solany dokonuje się od dziesięcioleci na oczach opinii publicznej i bez reakcji odpowiednich urzędów i prokuratury, która wszczynając śledztwo mogłaby znaleźć winnego. Fabryka straciła koncesję na użytkowanie wody, jej stan techniczny wymusza generalny remont, a pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia od sierpnia 2011 r.
O sytuacji w firmie świadczy też kradzież koparki, wartej 50 tys. EUR, która miała zrewolucjonizować pracę w fabryce. Zamieszanie, które powstało z tego powodu w grudniu 2010 r. lecz do tej pory sprawa nie została wyjaśniona.
Obecnie w zapasach znajduje się jeszcze ok. 5 tys. ton nieobrobionej i ok. 1,5 tys. ton obrobionej soli.
Według dyrektora Solany Dragišy Rosandicia na przygotowania do tegorocznych zbiorów soli potrzeba zainwestować minimum 150 tys. EUR.

Tekst i zdjęcie: vijesti.me; tłum. i red. Aleksandra Kiljańska

About Łukasz Fleischerowicz