Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Spadają ceny nowobudowanych mieszkań
mieszkania - siol.net

Czarnogóra: Spadają ceny nowobudowanych mieszkań

Ceny nowobudowanych mieszkań w I kwartale br. spadły o 16,6% w odniesieniu do analogicznego okresu ub. i są o 12,9% niższe niż w IV kwartale 2012 r. – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT).

Największy spadek, jak podają badania, w odniesieniu do IV kwartału ub. zanotowano wśród pozostałych kosztów (o 24,1%), w tym koszty budowy zmniejszyły się o 11,6%, natomiast koszt przygotowania gruntu o 10,3%.

Odwrotnie proporcjonalnie do cen kształtuje się sprzedaż mieszkań. W I kwartale 2013 r. liczba sprzedanych nowobudowanych mieszkań wzrosła o 29%  r/r, natomiast w stosunku do IV kwartału 2012 r. o 27,1%. Najwyższa przeciętna cena nowobudowanych mieszkań w I kwartale 2013 r. została zaobserwowana w gminie Budva i wynosi 1 tys. 972 EUR za m2 – podaje raport MONSTAT.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE