Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Spadek wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Czarnogóra: Spadek wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych

W pierwszym półroczu br. do Czarnogóry napłynęło niecałe 145 mln EUR bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co stanowi spadek o 21,1% w porównaniu z 184 mln EUR w analogicznym okresie poprzedniego roku, informuje Bank Centralny Czarnogóry. Równocześnie rosły wypływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mimo powtarzanych obietnic rządu o spektakularnych planach prywatyzacyjnych, są to, zdaniem ekonomistów, działania pozorne, ponieważ wyprzedzające wskaźniki gospodarcze zwiastują dalsze spadki napływu inwestycji.

W pierwszym półroczu br. do Czarnogóry napłynęło o 65 mln EUR bezpośrednich inwestycji zagranicznych mniej niż przed rokiem, co stanowi spadek aż o 36,3% r/r. Rząd zapowiada szereg inwestycji, na czele z przejęciem przez francuską firmę Vichy instytutu Simo Milošević, o której już informowaliśmy na łamach portalu. Planowane są też przebudowy dróg i kolei bardzo potrzebne turystyce.

– Wszystkie plany i zapowiedzi nowych inwestycji są tylko chwytem przedwyborczym mającym na celu przetrwanie systemu, ponieważ według wskaźników ekonomicznych ilość inwestycji zagranicznych będzie nadal spadać, zwłaszcza tych związanych z produkcją i wprowadzaniem nowego cyklu inwestycyjnego, które zaistnieją tylko w wyobraźni, podobnie jak autostrady – powiedział w rozmowie dla magazynu Dan analityk ekonomiczny Siniša Lekić. Przypomina on zapowiedź inwestycji w infrastrukturę drogową Long Beach i wiele innych projektów, które jednak nie zakończyły się sukcesem, a wycofujący się inwestorzy argumentowali swoje decyzje złymi warunkami środowiska i możliwością nieosiągnięcia zamierzonych wysokich zysków. Twierdzi on ponadto, że na rynku istnieją firmy o sporym kapitale, których sukces jest związany z grą polityczną. Każda oferta jest bowiem rozpatrywana przez pryzmat politycznej oceny inwestorów, co znacząco hamuje swobodny przepływ kapitału.

Przedstawiciele rządu tłumaczą, że ilość inwestycji zagranicznych stałe rosła i przyczyniała się do zwiększenia PKB, ale niestety została ograniczona przez globalny kryzys ekonomiczny.

 

Źródła: seebiz.eu, dan.co.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE