Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Specjalna strefa ekonomiczna w Bijelom Polju

Czarnogóra: Specjalna strefa ekonomiczna w Bijelom Polju

Spowolnienie ekonomiczne i spadek przedsiębiorczości oraz sposoby przeciwdziałania tym problemom były tematem rozmów ministrów gospodarki Vladimira Kavaricia i finansów Milorada Katnicia z prezydentem Bijelog Polja Aleksandrem Žuriciem, podczas oficjalnej wizyty ministrów w tym mieście. Jednym ze sposobów walki z tymi niekorzystnymi zjawiskami ma być ustanowienie specjalnej sterfy ekonomicznej.

Zgodnie z zapowiedziami uruchomienie specjalnej strefy ekonomicznej na terenie Centrum Handlowego City Park powinno nastąpić najpóźniej do połowy przyszłego roku. Inicjatywa ta nie jest zarezerwowana tylko dla Bijelog Polja – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców i zachęty do tworzenia stref ekonomicznych będą jednakowe dla miast w całym kraju. Wedle słów ministra Kavaricia ma to przyczynić się do wzrostu konkurencyjności wewnątrz kraju i tworzenie klimatu przyjaznego działalności gospodarczej. Projekt ten jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie mali przedsiębiorcy stanowią podstawę gospodarki Czarnogóry. W celu wsparcia specjalnych stref ekonomicznych zostaną uruchomione projekty Funduszu Inwestycyjno – Rozwojowego (IRFCG) oraz projekty realizowane wspólnie z Biurem Projektowym Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Prezydent miasta Aleksandar Žurić wyraził nadzieję, że specjalna strefa ekonomiczna wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Bijelog Pola, gdyż spowoduje powstanie nowych miejsc pracy i przyczyni się do wzrostu zatrudnienia wśród specjalistów, co będzie z korzyścią zarówno dla miasta jak i kraju. Zarówno prezydent jak i ministrowie szansę dla miasta widzą w zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz w wykorzystaniu potencjału jakim są walory przyrodnicze Bijelog Pola.

Źródło: pobjeda.me, bijelopolje.co.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE