Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Spekulacje na temat cen aluminium
aluminium.b92.net

Czarnogóra: Spekulacje na temat cen aluminium

Lokalni politycy i dyrektorzy fabryk aluminium nie są kompetentni, aby spekulować o cenach w przemyśle metalowym – komentuje analityk rynku aluminium, Goran Đukanović. To jego reakcja na okrągły stół, którego obrady odbyły się w piątek 19 lipca, a dotyczyły perspektyw produkcji i przetwórstwa aluminium w Czarnogórze. Dodał, że od ponad pięciu lat regularnie słyszy opinie regionalnych wytwórców, jakoby ceny aluminium miały gwałtownie wzrosnąć, a do tej pory nie miało to miejsca.

Nie można wykluczyć, że ceny w końcu wzrosną. Najnowsze prognozy brytyjskiego banku Barclays przewidują, że w przyszłym roku przeciętna cena aluminium będzie wynosić prawie 1,84 tys. USD za tonę. Barclays oparł swoje prognozy na danych o wzroście produkcji w Chinach. Prognozy te mają znaczący wpływ na poczynania inwestorów, a więc i na cenę na Londyńskiej Giełdzie Metali.

Uczestnicy okrągłego stołu w Parlamencie ocenili, że KAP (Kombinat aluminium w Podgoricy) i przemysł aluminium mają szanse rozwoju, a nadchodzącym okresie należy spodziewać się wyjścia z kryzysu i wzrostu cen aluminium. Podkreślili ponadto, że postęp w tym sektorze nie nastąpi bez wcześniejszej restrukturyzacji. 12 lipca Ministerstwo Finansów zawarło umowę pożyczki z Deutsche i Erste bankiem na kwotę 60 mln EUR, aby móc pokryć zaległe zobowiązania KAP. Rząd jest w trakcie negocjacji umowy kredytowej z węgierskim bankiem OTP.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE