Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Spodziewamy się wzrostu wszystkich wskaźników turystycznych o 3-4%
Branimir Gvozdenović- novosti.rs

Czarnogóra: Spodziewamy się wzrostu wszystkich wskaźników turystycznych o 3-4%

Czarnogóra jest destynacją turystyczną, która w ostatnich latach zanotowała wyraźny wzrost wskaźników branży turystycznej, informuje minister turystyki i zrównoważonego rozwoju, Branimir Gvozdenović.
W wywiadzie dla agencji Mina-business Gvozdenović powiedział, że wskaźniki finansowe w ciągu ostatniego roku poprawiły się. Potwierdza to fakt, że poziom obrotu z 2012 roku został przekroczony już po 10 miesiącach 2013 roku. Wiąże się to oczywiście ze zwiększoną liczbą turystów i zrealizowanymi przez nich noclegami. – Jeśli wziąć pod uwagę tendencje Czarnogóry w ostatnich pięciu latach, a także raporty Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), które odnoszą się do światowych przepływów turystycznych, mamy powód, by oczekiwać że wzrost ten będzie kontynuowany. Szacuje się zwiększenie o 3-4% wszystkich wskaźników, powiedział Gvozdenović. Sezon zimowy wciąż trwa, a według dostępnych informacji wszyscy, którzy bezpośrednio lub pośrednio tworzą turystyczną ofertę zimową, na czas dokonali przygotowań do tego okresu. – W związku z tym także spodziewamy się lepszych rezultatów i szacujemy wzrost ruchu turystycznego o około 2-3%. Jeśli chodzi o sezon letni, to ministerstwo we współpracy z właściwymi instytucjami w pierwszym kwartale tego roku określi plan działania – przegląd czynności, które będą miały zostać zrealizowane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.
Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki w celu lepszej prezentacji produktu turystycznego w ostatnim roku, przeprowadziło szereg działań promocyjnych w niektórych z najważniejszych rynków światowej turystyki: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, na Ukrainie, w Azerbejdżanie i Chinach. Czarnogóra prezentowała się również w krajach sąsiadujących, w których wyrażono ogromne zainteresowanie wypoczynkiem w kraju i z których, włączając Chorwację, oczekuje się największej liczby turystów. – Ponadto, w związku z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie promocji, spodziewamy się iż coraz większa liczba potencjalnych klientów będzie informowana o czarnogórskiej ofercie turystycznej poprzez kampanie internetowe, które dały dobry rezultat już w zeszłym roku – powiedział Gvozdenović.
Minister przypomniał o wielu pozytywnych artykułach na temat Czarnogóry, którą coraz częściej odwiedzają popularne osoby, a według raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), Czarnogóra znajduje się na drugim miejscu wśród 184 krajów jeśli chodzi o długoterminowe prognozy wzrostu. – Mamy więc prawdziwy powód do optymizmu, a stoi za tym z pewnością praca wszystkich podmiotów z dziedziny turystyki, powiedział minister.
W celu ukazania aktualnego stanu turystyki Czarnogóry i określeniu środków rozwoju polityki i reform, ministerstwo przygotowało w zeszłym roku program reform, które były skoncentrowane na zróżnicowaniu rynków, produktów oraz dostępności destynacji. W planie przewidziano dużą liczbę działań, które jak powiedział Gvozdenović, zrealizowano w 80%.
Poinformował także, że ministerstwo osobno będzie zajmowało się tym, co udało się już osiągnąć i stworzeniem warunków do pojawienia się nowych pomysłów. – Będziemy kontynuować działania na rzecz poprawy oferty Czarnogóry, ze szczególnym naciskiem na północ kraju, wydłużenie sezonu turystycznego, przyciągnięcie turystów z rynków, które charakteryzuje tendencja do całorocznego podróżowania, działania w celu ograniczenia szarej strefy i ewidencjonowanie turystów. Jeśli chodzi o poprawę oferty na północy, to przede wszystkim myślimy o poprawie istniejących i budowie nowych obiektów. Znaczna część tegorocznego budżetu zostanie przeznaczona właśnie na infrastrukturę północy, ogłosił minister. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o infrastrukturę drogową, ale również o zakup i uruchomienie nowych wyciągów i mini wyciągów narciarskich, które wzbogacą ofertę tej części Czarnogóry i ułatwią potencjalnym partnerom decyzję o inwestycjach. – Tylko na dwie kolejki linowe rząd przeznaczy w tym roku około czterech milionów euro, co uważam za znaczący sukces, zachętę i wsparcie dla tego regionu, powiedział Branimir Gvozdenović.
W poprawie dostępności w tym roku ma pomóc, zgodnie z zapowiedziami, kontynuowanie współpracy z przewoźnikami Ryanair i Air Berlin, a rząd chce skupić się także na ułatwieniu dostępu poprzez drogę morską, tj. w kontekście aktywacji portu w Barze, jako portu wycieczkowego i wprowadzeniu liniowego ruchu drogą morską.
Kolejnym, ważnym punktem tegorocznej polityki i jednym z priorytetów ma być oddanie do użytku niedziałających hoteli, głównie w centralnej i północnej części kraju, takich jak: Onogošt, Lokve, Berane, Šavnik, Boan, Grand, we współpracy z Funduszem Rozwoju Inwestycji Czarnogóry (IRF). Wiadomość, która może zachwycić przedstawicieli turystycznych, jest fakt, że ministerstwo planuje w tym roku opublikowanie jawnego zaproszenia do poparcia i dotacji dla organizowania wydarzeń, które koncentrują się na okresie posezonowym. – W ten sposób, chcemy zrobić krok naprzód w jakości organizacji tych zabaw. Praktyka ta będzie kontynuowana w następnym i 2016 roku, tak, żebyśmy mogli określić kalendarz wydarzeń, ponieważ zagraniczni goście bardzo często planują swoje wyjazdy z rocznym wyprzedzeniem. Oprócz tego intensywnie myśli się o organizacji wydarzeń o charakterze międzynarodowym, takich jak: regaty, wyścigi rowerowe i inne, które przyczynią się do promocji Czarnogóry.
Gvozdenović powiedział, że jest zadowolony z wyników osiągniętych w poprzednim sezonie. – Niektóre z naszych głównych celów: przedłużenie sezonu i połączenie z ważnymi rynkami źródłowymi, a także redukcja szarej strefy, praca nad budową nowych obiektów wyższej kategorii i zwiększenie przychodów, odniosły sukces. Tylko w październiku zrealizowano 30,3% więcej noclegów niż w tym samym czasie w 2012 roku, wzrósł również przychód na poziomie całego roku. Czarnogóra jest aktualnie powiązana z 30 destynacjami, a z lotnisk krajowych w sezonie 2012/2013 latały samoloty 43 przewoźników.
Ministerstwo uczestniczy również w określaniu programów edukacyjnych branży turystycznej i uzgadnianiu jej potrzeb z ofertą rynku pracy. – Rozważamy możliwość wprowadzenia znanych, markowych hotelowych i restauracyjnych szkół w Czarnogórze, w celu zwiększenia naszych możliwości. Chcemy być pewni, że mamy produkt turystyczny, który jest wartościowy i trwały, zakończył Gvozdenović.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE