Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Społeczność LGBT prezentuje swój magazyn
lgbt-www.thesaint-online.com

Czarnogóra: Społeczność LGBT prezentuje swój magazyn

Organizacja pozarządowa Kvir Montenegro zaprezentowała pierwszy numer czarnogórskiego wydania magazynu Optimist skierowanego do społeczności LGBT; tematem przewodnim pierwszego numeru są związki partnerskie w Czarnogórze.

Przedstawicielka organizacji pozarządowej Kvir Montenegro Vanja Gagović oświadczyła na konferencji prasowej, że nakład pierwszego numeru magazynu Optimist wynosi 500 egzemplarzy i będzie on rozprowadzany wśród społeczności LGBT w wybranych lokalizacjach, przede wszystkim barach i instytucjach kulturalnych. Kvir Montenegro prowadzi starania, aby Optimist stał się także częścią bezpłatnej oferty w niektórych kioskach sprzedających prasę.

Cyfrowe wydanie magazynu będzie dostępne na stronie internetowej organizacji Kvir Montenegro www.queermontenegro.org oraz na oficjalnej stronie magazynu www.optimist.rs. Optimist jest miesięcznikiem i każdy numer zostanie poświęcony jednemu głównemu tematowi przewodniemu oraz bieżącym aktualnościom. Vanja Gagović na konferencji prasowej zachęciła wszystkich zainteresowanych dziennikarzy do współpracy i pomocy w rozwijaniu magazynu.

Prezes zarządu organizacji Kvir Montenegro Danijel Kalezić zaznaczył, że magazyn Optimist może poszczycić się długą historią w Serbii, gdzie jest najpoczytniejszym magazynem populacji LGBT, poruszającym aktualne tematy i aktywnie włączającym się w dyskusje związane z prawami społeczności LGBT.

Optimist jest najlepszym magazynem poświęconym mniejszościom seksualnym na obszarze byłej Jugosławii i bez wątpliwości prezentuje światowy poziom magazynów skierowanych do społeczności LGBT. Czarnogórska wersja magazynu jest owocem współpracy Kvir Montenegro z Glic (Gej lezbejski info centar) z Belgradu, z którym już wcześniej współpracowała przy organizacji festiwalu filmowego Merlinka poświęconego mniejszościom seksualnym.

Pierwszy numer magazynu omawia 10 tematów dotyczących mniejszości seksualnym, a tematem przewodnim są związki partnerskie w Czarnogórze, w nawiązaniu do niedawnej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonym, który zezwolił na zawieranie małżeństw jednopłciowych we wszystkich stanach. W numerze zamieszczono wywiad z przewodniczącym Partii Liberalnej Andriją Popoviciem, w którym polityk zapowiedział, że w przyszłym roku powinna zacząć obowiązywać ustawa o związkach partnerskich, ponieważ dalsze opóźnianie takiego rozwiązania byłoby lekceważeniem istniejącego problemu.

Pierwszy numer magazynu ukazał się pod patronatem Ambasady Holandii.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE