Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czarnogóra: Spotkanie Minister Obrony z zastępcą sekretarza generalnego NATO

Czarnogóra: Spotkanie Minister Obrony z zastępcą sekretarza generalnego NATO

Czarnogóra i NATO - portalanalitika.me

Minister Obrony Czarnogóry prof. Milica Pejanović-Đurišić spotkała się w piątek z zastępcą sekretarza generalnego NATO do spraw politycznych i polityki bezpieczeństwa Dirkiem Brengelmannem.

Dirk Brengelmann wyraził zadowolenie z ponownego spotkania oraz podkreślił, że Czarnogóra w ostatnim okresie osiągnęła znaczący postęp w spełnianiu kryteriów i norm wymaganych na drodze do członkostwa w NATO. Jego zdaniem Czarnogóra może już w najbliższej przyszłości liczyć na pełnoprawne członkostwo  w Sojuszu Północnoatlantyckim. Brengelmann oświadczył ponadto, że NATO jest bardzo zadowolone z wyników osiągniętych przez Czarnogórę w zakresie współpracy regionalnej i w procesie reformy systemu obronnego oraz, że Czarnogóra jest uznawana  za czynnik stabilizacji w regionie. Podkreślił on również znaczenie udziału wojsk czarnogórskich w misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, co zostało uznane przez partnerów z Sojuszu Północnoatlantyckiego jako gotowość do przyjęcia odpowiedzialności za pokój i stabilność na zarówno poziomie regionalnym, jak i globalnym.

Podczas spotkania Minister Obrony oficjalnie podziękowała za pomoc, którą Czarnogóra otrzymała od partnerów z  NATO w procesie reformy systemu obronnego oraz przyznała, że kwestią  wymagającą cięższej pracy jest problem poparcia opinii publicznej dla przystąpienia do NATO. Rząd Czarnogóry w najbliższym czasie dołoży więcej starań aby przekonać obywateli, że członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim wiąże się z wieloma korzyściami; że nie są to puste słowa potwierdza niedawne ustanowienie Rady ds. Członkostwa w NATO i powołanie Krajowego Koordynatora ds. NATO – oznajmiła Pejanović-Đurišić.

Zwróciła ona również uwagę na znaczenie   Centrum Informacji NATO w Podgoricy, które poprzez realizację działań statutowych przyczyni się do lepszej informacji społeczeństwa, a tym samym zwiększenia  poparcia opinii publicznej. W oczekiwaniu na najbliższy szczyt NATO, w proces integracji euroatlantyckiej muszą włączyć się wszystkie instytucje w kraju, a osiągnięte rezultaty będą wymiernym wskaźnikiem gotowości Czarnogóry do pełnoprawnego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim – poinformowała Milica Pejanović-Đurišić.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE