Home / Bałkany / Czarnogóra / Alarmowa sytuacja w Czarnogórze z powodu zanieczyszczonego powietrza

Alarmowa sytuacja w Czarnogórze z powodu zanieczyszczonego powietrza

Na terenie Podgoricy, Nikšicia oraz miejscowości Pljevlja został przekroczony poziom alarmowy pyłu M10 w powietrzu. Mimo, że miejscowości te powszechnie znane są z mocno zanieczyszczonego powietrza, tym razem wyraźnie naruszenie norm skłoniło władze do rozpatrzenia możliwości ogłoszenia stanu wyjątkowego. Bieżące wyniki monitoringu wskazują tendencję spadkową poziomu pyłu w powietrzu poniżej stanu alarmowego, mimo to miasta w dalszym ciągu toną we mgle smogu.

O fatalnych wynikach pomiaru powietrza poinformował wczoraj dyrektor ruchu ekologicznego Ozon – Aleksandar Perović. W piątkowy poranek dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, czyli M10 – który jest głównym składnikiem smogu, wynosił 238,1 µg/m3. Wartość ta przekroczyła normę niemal pięciokrotnie. Co więcej, stan przekraczający dopuszczalny poziom, utrzymuje się w tym miastach już od kilku dni.

Jako oficjalną przyczynę nadmiaru cząsteczek podano warunki meteorologiczne panujące w ostatnich dniach w kraju m.in. kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne i wysokie temperatury, które przyczyniły się do wielu pożarów, a te do przekroczenia norm. Specjaliści z instytutu zdrowia publicznego zaapelowali do obywateli, by unikali długotrwałego przebywania na powietrzu oraz zachowali szczególna ostrożność na drogach, do momentu rozrzedzenia się smogu.

Przekraczanie norm nie jest sytuacją wyjątkową w Czarnogórze. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Prawo to ma się nijak do czarnogórskiej rzeczywistości.

Źródło: dan.co.me, vijesti.me

 

 

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE