Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra stawia na integrację i wzmocnienie współpracy gospodarczej
Premier Đukanović i Ban Ki-Moon - pobjeda.me

Czarnogóra stawia na integrację i wzmocnienie współpracy gospodarczej

Czarnogórski premier Milo Đukanović podczas niedzielnego spotkania w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem poinformował, że 1 stycznia 2014 roku zacznie działać Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Jak dodał, do końca roku ukończony zostanie pierwszy ekologiczny budynek w Czarnogórze, który pomieści instytucje ONZ. Temat zrównoważonego rozwoju obecny był także na Konferencji ONZ która odbyła się w piątek w Nowym Jorku. Przedmiotem debaty były także aspiracje Czarnogóry do UE i NATO oraz kwestie globalne ONZ dotyczące m.in. pokoju na świecie.

W kwestii integracji Czarnogóry i NATO zobowiązała się pomóc Rumunia – zapowiedział Przewodniczący Izby Deputowanych Valeriu Stefan Zgonea, który spotkał się w Bukareszcie z przewodniczącym Parlamentu Czarnogóry Ranko Krivokapiciem. Krivokapić podczas swojej wizyty w Bukareszcie odbył także rozmowę z rumuńskim prezydentem Traianem Basescu. Politycy wyrazili gotowość do poprawy współpracy gospodarczej między obydwoma krajami, podkreślając jej obustronne korzyści.

Czarnogóra może liczyć również na pomoc Francji, która jak oświadczyła francuska ambasador w Podgoricy Dominique Gazuy wspierać będzie wysiłki integracyjne tego kraju. Podczas piątkowego spotkania z prezydentem Czarnogóry Filipem Vujanoviciem Gazuy oznajmiła, iż za jego kadencji kraj poczynił znaczne postępy na drodze do UE, jednak istnieje potrzeba zacieśnienia współpracy w zakresie gospodarki z krajami wspólnoty.

Jednak  nie tylko kraje europejskie znajdują  się w orbicie zainteresowań Czarnogóry. Jak poinformowano w minionym tygodniu, w ramach rozwoju czarnogórskiej sieci dyplomatyczno-konsularnej, rząd postanowił otworzyć ambasadę Czarnogóry w Argentynie. Celem otwarcia placówki jest m.in. wzmocnienie komunikacji z czarnogórską diasporą w Argentynie oraz promowanie partnerstwa gospodarczego, ponieważ Argentyna posiada duży i dynamicznie rozwijający się rynek, a lepszy do niego dostęp może przynieść Czarnogórze wiele korzyści.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE