Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra stawia na promocję w serwisie Foursquare

Czarnogóra stawia na promocję w serwisie Foursquare

Czarnogóra idzie z duchem czasu i korzysta z nowoczesnych sposobów promocji. Uruchomiony kilka dni temu projekt „Foursquare dla rozwoju północnej Czarnogóry” jest wspólną inicjatywą Funduszu na Rzecz Innowacji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP Innovation Fund), spółki DoMEn i operatora komórkowego Telenor.

Dynamiczny rozwój i ogromna popularność mobilnych serwisów społecznościowych w krajach Unii Europejskiej  sprawiły, że pojawił się pomysł wykorzystania ich do reklamowania rzadziej odwiedzanej przez turystów północnej części kraju. Na portalu digitalizuj.me grupa osób zainteresowanych projektem zorganizowała głosowanie pozwalające wyłonić obiekty, które powinny się znaleźć w Foursquare. Ponad 500 osób, które oddały głos wybrało miejsca i obiekty charakterystyczne dla północy Czarnogóry, o których informacje są obecnie uzupełniane w serwisie. Są to m.in.: górskie jeziora, pozostałości średniowiecznych cerkwi i monasterów, stećki (średniowieczne kamienne pomniki nagrobne), Park Narodowy Biogradska Gora oraz wsie z doskonale zachowaną, unikatową tradycyjną architekturą.

Projekt jest dedykowany przede wszystkim młodym turystom,  którzy swobodnie korzystają z nowoczesnych technologii i są przekonani, że jeżeli czegoś nie można znaleźć w Internecie, to pewnie nie istnieje. Pomysłodawcy i organizatorzy liczą, że dzięki nietuzinkowym sposobom promocji uda się zachęcić choć część stłoczonych na wybrzeżu zagranicznych gości do odwiedzin mniej znanych (ale wcale nie mniej ciekawych) miejsc w głębi kraju, co przyczyni się także do pobudzenia lokalnej gospodarki.

Forsquare jest mobilną aplikacją i jednocześnie specyficznym serwisem społecznościowym, który udostępnia użytkownikom usługę geolokalizacji i dzięki temu umożliwia zlokalizowanie znajomych przebywających w pobliżu oraz wskazuje modne i ciekawe miejsca np. w nieznanym mieście. Wiele firm wykorzystuje serwis jako znakomitą reklamę i  przyznaje nagrody i kupony rabatowe dla najczęściej logujących się użytkowników.

Źródło: cdm.me, portalanalitika.me, dan.co.me, digitalizuj.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE