Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Stopniowe zwiększanie wieku emerytalnego od stycznia bieżącego roku
pocinje-postepeno-povecanje-starosne-granice-penziju.vijesti.me

Czarnogóra: Stopniowe zwiększanie wieku emerytalnego od stycznia bieżącego roku

W 2014 roku zacznie wzrastać granica wieku emerytalnego dla Czarnogórców. Ministerstwo pracy i polityki społecznej poinformowało, że podniesienie wieku emerytalnego zostanie uregulowane odpowiednimi zmianami w Ustawie o ubezpieczeniu emerytalnym i inwalidzkim, która weszła w życie 6.01.2011 roku.

Przepisy przejściowe przewidują, że wiek emerytalny dla kobiet będzie się co roku zwiększał o 3 miesiące i w bieżącym roku będzie to 60 lat i 3 miesiące życia, z kolei w przypadku mężczyzn wiek będzie się rokrocznie powiększał o 2 miesiące i obecnie wynosi 65 lat i 2 miesiące.

W tym roku do przejścia na emeryturę będą miały także prawo ubezpieczone kobiety, które przekroczyły wiek 55 lat i 3 miesięcy oraz przepracowały 35 lat. Każdy ubezpieczony zyskuje ponadto prawo do przejścia na emeryturę, gdy uzyska 40 lat stażu pracy.

Zapowiedziane zmiany przewidują zrównanie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet, a wynosić on będzie 67 lat. Z powodu stopniowego wprowadzania zmian warunki do nabywania uprawnień mogą się nieznacznie różnić w każdym roku aż do pełnej realizacji założeń, co dla mężczyzn nastąpi w 2025 roku, a dla kobiet w 2041.

 

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE